„Legalna Kultura” i „Kultura na Widoku” w bibliotece

Data: 2015-06-26
„Legalna Kultura” to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej legalny dostęp do szeroko rozumianych dóbr kultury w Internecie. Jak zapewniają twórcy projektu, ma on nie tylko ułatwić powszechny dostęp do dorobku twórców, ale przede wszystkim uświadomić i uczulić potencjalnych użytkowników na fakt, że korzystanie z powszechnie dostępnych „pirackich źródeł internetowych” wynika często z braku wiedzy o tym, że kultura ze źródeł legalnych rozwież może być bezpłatna. Pozytywny odzew opinii publicznej, ale też środowisk artystycznych, zobligował pomysłodawców do stworzenia tzw. BAZY LEGALNYCH ŹRÓDEŁ, skupiającej w jednym miejscu serwisy, komercyjne, jak i te gromadzące zasoby oparte na wolnych licencjach. Obecnie w Bazie znajduje się 710 źródeł, bezpłatnych i odpłatnych, umożliwiających użytkownikom dostęp do m. in. :
  • ·         Filmów
  • ·         Muzyki
  • ·         Audiobooków i e-booków
  • ·         Artykułów prasowych
  • ·         Zdigitalizowanych zasobów archiwalnych.

Baza jest aktualizowana i uzupełniana o nowe źródła, mogą ją także współtworzyć użytkownicy dzięki zakładce „Dodaj źródło”.

Kolejna ciekawa inicjatywa - „Kultura Na Widoku” to projekt adresowany do małych społeczności, których mieszkańcy mają  utrudniony dostęp do kultury. W zamyśle organizatorów projekt umożliwiałby dostęp do jej zasobów w cyfrowym wydaniu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W tym celu nawiązano współpracę z bibliotekami, domami kultury, urzędami miast i gmin, które mają być pomostem łączącym lokalne społeczności z szeroko rozumianą kulturą. To bardzo często, jak piszą pomysłodawcy „lokalne centra spotkań, wydarzeń, wymiany myśli, a często jedyne punkty, w których można skorzystać z Internetu”.

Obu przedsięwzięciom przyświeca jedna idea – kreowania mody ma świadome uczestnictwo w kulturze, nierozłącznie związane z korzystaniem z legalnych źródeł. Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr T. Rakowieckiego w Hajnówce włączyła się w realizację owych projektów, po szczegółowe informacje zapraszamy do Czytelni dla Dorosłych MBP.

Zainteresowanych odsyłamy też na strony internetowe:

WWW.kulturanawidoku.pl

WWW.legalnakultura.pl

Data ostatniej zmiany: 2015-06-26 20:57:15

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook