Bezpieczny Internet

Data: 2015-07-09

9 lipca 2015 odbyły się kolejne warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego. Uczestniczyła w nich grupa dzieci z półkolonii organizowanych przez księdza Andrzeja Falkowskiego. Celem zajęć była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Pani dyrektor Alla Gryc powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych na zajęciach. Zwróciła szczególną uwagę na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie, przestrzegała przed zagrożeniami cyberprzestrzeni, podkreślając, że z Internetu należy korzystać bardzo rozsądnie.

Do warsztatów wykorzystaliśmy pakiety edukacyjne z programu realizowanego w Bibliotece pod patronatem Fundacji Orange i Fundacji Dzieci Niczyje.

Multimedialnymi bohaterami spotkania były sieciaki - zabawni bohaterowie serwisu społecznościowego dla dzieci www.sieciaki.pl. Sieciaki towarzyszyły dzieciom w poznawaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i walczyły ze sprawcami internetowych kłopotów.

Interesująca kreskówka pt.: „Nie podawaj swoich danych”, zapewne uczuliła dzieci na problemy zagrażające w cyberprzestrzeni, a my także przestrzegamy przed podawaniem swoich danych osobowych w sieci. Apelujemy także do rodziców o to, aby zwracali uwagę na strony odwiedzane przez ich latorośle.

Na zadawane pytania: Co to są dane osobowe? Dlaczego nie należy podawać swoich danych osobowych w Internecie?- dzieci odpowiadały poprawnie. W trakcie zajęć dowiedziały się również, czym jest netykieta oraz jaki jest numer helpline, który pomaga w sytuacjach problemowych tj.: kradzież danych osobowych, strony internetowe o wulgarnej tematyce czy też zaśmiecenia przez internautów.

Sieciakowa strefa rozrywki sprawiła wiele radości. Dzieci z zapałem rozwiązywały misje i zagadki dotyczące netykiety, a młodsze - kolorowały obrazki. Sieciomat losujący wszystkim się bardzo podobał. Zadawał pytania dotyczące bezpiecznego korzystaniu z Internetu, a dzieci musiały na nie odpowiadać. Gra była swego rodzaju testem, pokazała dużą wiedzę uczestników ale i nauczyła ich zachowania w sieci.

Młodzi uczestnicy warsztatów jednogłośnie stwierdzili, że zajęcia wzbogaciły ich wiedzę o Internecie, obiecali też, że będą dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. W nagrodę wszystkich uhonorowaliśmy okolicznościowymi dyplomami.

Aneta Aleksiejuk, Kamila Plewa. Fot. Agnieszka Kazberuk

Warsztatom organizowanym w ramach organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w wakacje towarzyszą tematyczne wystawy i prezentacje wybranych książek.

Książki o zagrożeniach Internetu dla dzieci i młodzieży to także doskonała i wskazana lektura dla rodziców. Wiele tytułów w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej jest wartych uwagi. Zapraszamy do Biblioteki.

Alla Gryc

  

Data ostatniej zmiany: 2015-08-07 15:56:43

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook