Rajd Rowerowy im. plutonowego Bolesława Bierwiaczonka

Data: 2015-09-20

Dnia 20.09.2015 r. odbył się kolejny, piąty już Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka, poświęcony pamięci żołnierza, który zginął 17 września 1939 r. w obronie Hajnówki. Patronat nad rajdem objął Jerzy Sirak, burmistrz miasta Hajnówka, on jest też inicjatorem rajdu  i rokrocznym jego aktywnym uczestnikiem.

Tuż przed rozpoczęciem rajdu burmistrz miasta - Jerzy Sirak, radny miasta Hajnówka - Janusz Puch i Alla Gryc - dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Bolesława Bierwiaczonka, a także na grobach żołnierzy pochowanych na cmentarzu katolickim, którzy polegli bohatersko walcząc u boku Bierwiaczonka w obronie Hajnówki.

Mimo dżdżystej pogody na placu przy ul. Celnej o godz. 9 pojawiała się coraz liczniejsza grupa radosnych, uśmiechniętych uczestników. Dyrektor Alla Gryc powitała obecnych, przedstawiła program rajdu, zwracając uwagę na  zasady bezpieczeństwa. Rajd oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta, podkreślił bohaterską postawę Bolesława Bierwiaczonka i żołnierzy września 1939 roku, dziękując przy okazji hajnowianom za tak liczny udział w  patriotycznej uroczystości. Trasa rajdu z Hajnówki do Bud wynosi około 10 km., prowadzi trybą leśną Puszczy Białowieskiej, trybą którą przed laty przemykali żołnierze polscy niosąc rannego Bierwiaczonka. Kolumnę rajdowiczów prowadzili Jerzy Sirak, Janusz Antipow – przewodnik turystyczny i Tadeusz Kanarek. Tadeusz Kanarek był tegorocznym honorowym gościem, na swoim koncie ma już sporo sukcesów, nagród i odznaczeń „rowerowych”  m.in.: objechał rowerem Europę, wielokrotnie Polskę. Jego rower widoczny jest z daleka, bowiem zdobi go flaga Polski.

Zapisy na rajd prowadziła Miejska Biblioteka Publiczna, udział zadeklarowało 236 osób, na rajd wyruszyło ponad 250 osób. Pięknie prezentował się rowerowy korowód,  niemal wszyscy ubrani w żółte koszulki z logo Rajdu. Na rowerach samodzielnie jechały małe dzieci, młodzież i dorośli. Jechały pojedyncze osoby, zaprzyjaźnione grupy i całe rodziny. Liczną reprezentacją była młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 pod opieką grupy nauczycieli: Aliny Nesteruk, Ewy Jakubczyk, Arkadiusza Mroza i Michała Pytla. Prężną ekipę stanowił Uniwersytet Trzeciego Wieku z prezes Mirosławą Pawłowską. Wieloosobowo prezentował się Powiatowy Ośrodek Wsparcia. Mimo iż przejazd był utrudniony przez kropiący deszcz, wszyscy szczęśliwie dojechali na miejsce.

Przed pomnikiem plut. B. Bierwiaczonka na rajdowiczów oczekiwali już mieszkańcy Bud. Tam Dyrektor MBP przedstawiła zebranym  sylwetkę żołnierza, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Jolanta Stefaniuk – Inspektor Oświaty, Kultury i Sportu, Janusz Puch i Józef Sawicki – hajnowianin od lat opiekujący się pomnikiem Bierwiaczonka złożyli przed pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Po części oficjalnej wszyscy rowerzyści udali się do "Zajazdu u Kolarza", gdzie czekał na nich poczęstunek: pyszny bigos z kiełbaską oraz słodkie pączki. Popijając gorącą herbatę i pachnącą kawę uczestnicy słuchali pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Janusza Antypowicza. Dyrektor Alla Gryc i Inspektor Jolanta Stefaniuk,  Ewa Litwiniec, Maria Kuryło pracownice Wypożyczalni dla Dorosłych MBP uhonorowały dyplomami i nagrodami najmłodszych uczestników rajdu. Wielkie brawa i ukłon otrzymał najstarszy uczestnik rajdu, Pan Eugeniusz Puch (87 lat), który wyznał, że  zawsze z przyjemnością  bierze udział imprezie, deklarując, że jeśli dopisze zdrowie spotkamy się za rok. Dyplomy i podziękowania otrzymali również inni uczestnicy rajdu, a organizatorzy podziękowali wszystkim i zaprosili do udziału w imprezie w przyszłym roku. Rozjeżdżający się do domów uśmiechnięci rajdowicze żegnali się, licząc, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy na szóstej już edycji Rajdu Rowerowego im. plut. B. Bierwiaczonka. Do zobaczenia za rok.

Zainteresowanych tragicznymi wydarzeniami września 1939 roku i biografią plut. Bolesława Bierwiaczonka zapraszamy do lektury książek dostępnych w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.                                                                                                         

Maria Kuryło, Alla Gryc

Fot. Grażyna Pawluczuk, Zbigniew Angielczyk, Jadwiga Dąbrowska, Irena Sidoruk

 

W imieniu organizatorów i uczestników V Rajdu poświęconego pamięci plutonowego Bolesława Bierwiaczonka składamy najserdeczniejsze podziękowania szczodrobliwym sponsorom.

Pani Mieczysława Bogdanowicz – Prezes PSS Społem w Hajnówce

Pan Marek Wasiluk – Kancelaria Notarialna w Hajnówce

Pan Daniel Podolszyński – Piekarnia Podolszyńscy

Pan Jerzy Kuczko – Zajazd u Kolarza

Pan Eugeniusz Bołtromiuk – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej HAJMED

 Pan Janusz Antypowicz  - śpiew i oprawa muzyczna uroczystości.

                           
Organizatorzy:
- Miejska Biblioteka Publiczna im dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce,

- Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki,

- Urząd Miasta Hajnówka.


  

Data ostatniej zmiany: 2015-09-10 13:31:46

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook