EkoPaka

Data: 2015-09-19

W sobotę 19 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu: „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”. Jest to ogólnopolski program edukacji ekologicznej skierowany do młodszych dzieci i realizowany poprzez zajęcia m. in. w bibliotekach publicznych.

Małych gości – uczniów kl. Ia ze Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz ich wychowawczynię Grażynę Pawluczuk serdecznie przywitała Dyrektor Biblioteki Alla Gryc. Na wstępie dzieci dowiedziały się, że tematem spotkania będzie drewno. Dzieci zapytane: czym jest drewno, skąd pochodzi i do czego służy, czy drewno i drzewo to to samo, jakie znają przedmioty zrobione z drewna, itp. nie miały większego problemu z udzieleniem odpowiedzi. Następnie uczniowie z zawiązanymi oczami mieli za zadanie odróżnić rzeczy naturalne od sztucznych i te, które powstały z drewna. Sprawiło im to dużo radości, gdyż rekwizyty użyte w zabawie to m. in. wyrwane z ziemi rośliny i kwiaty, polano drewna, węgiel, papier, folia oraz szkło. W dalszej części zajęć dzieci przypomniały sobie z jakich elementów składa się drzewo, a pomocny okazał się przy tym być biblioteczny, drewniany wieszak w kształcie drzewka. Zabawa ruchowa „Jesteś drzewem”, podczas której dzieci świetnie naśladowały korzenie, pień i koronę rosnącego drzewa utrwaliła poznane wiadomości.

Kolejnym punktem zajęć była zabawa ze „skrzynią skarbów”, w której znajdowały się przedmioty wykonane z różnych materiałów. Każdy uczestnik warsztatów, po wybraniu dowolnej rzeczy, musiał odgadnąć co to jest i z czego zostało zrobione – z drewna, plastiku czy metalu. Dalej dzieci bawiły się w parach, gdzie jedno z nich było drzewem, a drugie wykonywało polecenia typu: stań obok drzewa, przykucnij pod konarem, schowaj się za drzewo, połóż się pod drzewem, wejdź na drzewo, itd.

W drugiej części zajęć dzieci zajęły się pracami plastycznymi wykorzystując do tego materiały edukacyjne z EkoPaki. Na początku dzieci wykonały karty do gry „memory”. Na wcześniej przygotowanym papierze odrysowywały z szablonów kształty liści i przy okazji rozwiązywały zagadki dotyczące różnych nazw drzew. Zespołowe wykonanie mega-kolorowanki, przedstawiającej las, no i oczywiście wspólne pomalowanie serduszka, które dzieci zabrały ze sobą do szkoły na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu, było miłym akcentem kończącym zajęcia z EkoPaki.

Przy okazji zajęć uczniowie zwiedzili bibliotekę, a zwłaszcza Oddział dla Dzieci, obejrzały też eksponowane aktualnie wystawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki, przygotowane specjalnie na okazję warsztatów, poświęcone w większości tematyce drzewa i lasu i dostosowane do wieku najmłodszych czytelników.

Na zakończenie, w podziękowaniu za przybycie i za aktywny udział w zajęciach, dzieci nagrodzone zostały naklejkami z EkoPaki, zakładkami do książek i słodkim poczęstunkiem.

tekst: Alicja Moroz

foto: Barbara Frankowska

         Grażyna Pawluczuk

         Alla Gryc

  

Data ostatniej zmiany: 2015-09-25 14:34:45

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook