„Przystanek Niepodległość w Bibliotece”

Data: 2015-11-11

Przypadająca w tym roku 97. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zaakcentowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. T. Rakowieckiego cyklem lekcji bibliotecznych pod hasłem: „Przystanek Niepodległość w Bibliotece”. Oferta zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem, w dniach poprzedzających Święto Niepodległości (9-10 listopada) odwiedziły bibliotekę przedszkolaki i uczniowie klas I i II, gdzie mogły pogłębić swoją wiedzę na temat symboli narodowych i Święta Niepodległości. Dodatkowo w każdym z działów biblioteki wyeksponowana została literatura dokumentująca drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości.

Świadomość narodowa i zagadnienia związane z patriotyzmem to tematy, na które od najmłodszych lat powinno się edukować dzieci. Są to kwestie na pewno trudne do zrozumienia, dlatego wprowadzając dzieci  w problematykę warto sięgnąć po literaturę poświęconą historii naszego kraju. Pięknie wydane, uzupełnione ciekawostkami i ilustracjami publikacje zachęcają do wspólnego zgłębiania wiedzy o dziejach Polski i Polaków, w naturalny sposób rozjaśniając dzieciom nawet najbardziej zawiłe kwestie. Przegląd bogatej oferty wydawnictw był dobrym wstępem do rozmowy na temat ojczyzny, przy okazji sprawdził stan świadomości przedszkolaków i uczniów, który okazał się być nad wyraz dobry. Krótki filmik zaczerpnięty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały” w przystępny sposób objaśnił dzieciom pojęcia związane z symbolami narodowymi, takimi jak godło, flaga i hymn narodowy. Jednak największą atrakcją „Przystanku Niepodległość w Bibliotece” było samodzielne wykonanie przez dzieci kotylionów. Z przygotowanych przez bibliotekarkę materiałów papierniczych i kolorowych tasiemek dzieci wykonały te nieodłączne symbole Święta Niepodległości, które później miały wykorzystać w trakcie uroczystości w przedszkolu i szkole. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i ich wychowankom za aktywny udział w zajęciach, liczymy, że kolejne rocznice będą równie dobrą okazją do ponownego zorganizowania zajęć z cyklu „Przystanek Niepodległość w Bibliotece”.

                                                                                                                             Joanna Kisielewicz

                                                                                                            

Data ostatniej zmiany: 2015-11-12 14:22:51

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook