Warsztat ortograficzny

Data: 2015-11-26

26 listopada 2015 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego miała przyjemność gościć dr Małgorzatę Iwanowicz, zaproszoną do naszej biblioteki dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Dr Iwanowicz jest autorką książek, poetką, doświadczonym nauczycielem akademickim, bibliofilem, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. Jako autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych opublikowała ponad dwadzieścia tekstów z zakresu praktycznej stylistyki, ortografii, słownictwa i frazeologii; ma też na swoim koncie książkę naukową, słowniki dla dzieci i młodzieży oraz tomy poetyckie. Pisze także teksty prozatorskie (eseje, opowiadania i inne).

Niezmiernie ucieszył nas fakt, że tej rangi specjalista zgodził się spotkać z uczniami klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej Nr 5, aby przeprowadzić warsztat edukacyjny „Książka jako źródło nauki, inspiracji i zabaw związanych z językiem polskim”. Dzieci, będące na etapie poznania i opanowania zasad ortografii języka polskiego, skądinąd niezwykle trudnych i pełnych wyjątków, z ogromnym zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez dr Iwanowicz specjalnie na te zajęcia. Pani Małgorzata, stosując elementy zabawy połączone z bajkową scenografią, wprowadziła najmłodszych w tajniki zawiłej gramatyki polskiej. Uczniowie od razu przełamali barierę wstydu i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Drugo- i trzecioklasiści z entuzjazmem odpowiadali na pytania zadawane przez naszego gościa, w ten sposób dzieci mimowolnie przyswoiły podstawowe zasady ortograficzne. Nie bez znaczenia okazał się być element bajkowy, dzięki któremu uczniowie „bezboleśnie” opanowali tematykę warsztatu. Dopełnieniem zajęć były dwa wydawnictwa autorki „Bajkowy słownik wyrazów podobnych i przeciwstawnych dla dzieci” oraz „Bajkowy słownik ortograficzny dla dzieci”, które okazały się esencją zajęć i informacji przekazanych naszym najmłodszym czytelnikom przez dr Małgorzatę Iwanowicz. Dzieci, które zakupiły książki, podekscytowane ustawiły się w kolejce po autograf i dedykację. W podziękowaniu za spotkanie wspólnie zaśpiewały piosenkę, co dodatkowo ujęło naszego gościa. Liczymy, że tego typu zajęcia przyniosą długofalowy efekt i od tej chwili żaden z uczniów nie będzie miał wątpliwości, jak poprawnie napisać nawet najtrudniejsze słowo w języku polskim.

Joanna Kisielewicz, Agnieszka Kazberuk

 

Data ostatniej zmiany: 2015-12-02 13:19:36

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook