EkoPaka

Data: 2015-12-07

Z początkiem grudnia dotarła do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr T. Rakowieckiego kolejna EkoPaka, czyli pudło materiałów i gadżetów edukacyjnych pomocnych podczas prowadzenia warsztatów z dziećmi. Przypomnijmy, że projekt EkoPaka, w którym nasza biblioteka jako jedna z pięćdziesięciu tego typu placówek w Polsce ma przyjemność uczestniczyć,  jak sugerują organizatorzy ma „wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta”.

Już 7 grudnia zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dubinach. Druga odsłona projektu poświęcona jest zagadnieniom związanym z tworzywami sztucznymi, których popularność i skala wykorzystania we współczesnym świecie nie zna granic. To powszechnie stosowana grupa tworzyw, w której bezsprzecznie najpopularniejszy jest plastik, wykorzystywany w wielu dziedzinach naszego życia, co niestety wiąże się ze znacznym zużyciem surowców kopalnych, w tym ropy naftowej.

Do drugiej paczki przysłanej przez INTERSEROH, organizatora projektu EkoPaka, trafiły między innymi klocki Lego, chińskie łamigłówki tangram, kolorowanki z motywem mandali, plakaty informacyjne i inne materiały dydaktyczne pozwalające dzieciom oswoić pojęcia związane z wytwarzaniem, wykorzystaniem i recyklingiem tworzyw sztucznych. Uczniowie klas I i II, bo oni jako pierwsi rozpoczęli nowy cykl zajęć warsztatowych, w trakcie krótkiej pogadanki wstępnej wymienili się posiadaną wiedzą na temat tworzyw sztucznych. Ogromnym zaskoczeniem dla dzieci okazał się fakt, że wszystkie wymienione przez nich przedmioty, tj. długopisy, butelki, kubki i talerzyki jednorazowe, a nawet zabawki, wytwarzane są z ropy naftowej. Schemat wydobycia surowca, pochodzący z przysłanego wydawnictwa „Pod ziemią, pod wodą”, w przystępny sposób objaśnił zawiły proces pozyskiwania ropy naftowej na platformach wiertniczych. Eksperyment z balonikiem wypełnionym wodą, przygotowany przez bibliotekarki prowadzące warsztat, jeszcze bardziej pobudził wyobraźnię dzieci, które miejmy nadzieję na długo zapamiętały przebieg tego procesu.

W drugiej części zajęć, uczniowie podzieleni  na cztery zespoły rozpoczęli zabawy edukacyjne z wykorzystaniem materiałów przesłanych w EkoPace. Kolorowanie kart memo przedstawiających różnego rodzaju przedmioty wykonane  między innymi z tworzyw sztucznych dało pierwszoklasistom szansę na utrwalenie wiedzy poznanej w trakcie spotkania. Kolejny zespół tworzyły dzieci produkujące zabawki z tworzyw sztucznych, a wykorzystały do tego zestaw klocków Lego. Kolorowa masa plastyczna posłużyła uczniom do zabawy w fabrykę produkującą przedmioty codziennego użytku przy użyciu plastiku. Nieco trudniejsze zadanie przypadło w udziale drugoklasistom, którzy na warsztat wzięli chińską łamigłówkę zwaną tangramem i grę z kolorowych kulek „Nawlekaj nie czekaj”. Obie gry, również wyprodukowane z tworzywa sztucznego, są niezwykle trwałe, dzięki czemu mogą być używane przez lata. Co więcej, zabawa nimi pobudza pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia przestrzennego, daje dzieciom mnóstwo frajdy i satysfakcji. Część warsztatowa zajęć przebiegała w asyście bibliotekarek, które tłumaczyły każdej z grup cel i sens konkretnej zabawy z wykorzystaniem przygotowanych przedmiotów.

Kończąc zajęcia bibliotekarki próbowały powtórzyć i usystematyzować wiedzę uczniów przyswojoną w trakcie warsztatu, którzy poprawnie odpowiadali na zadawane im pytania.  Rozdane na pożegnanie ulotki informacyjne będą im przypominały, że tworzywa sztuczne należy mądrze i odpowiedzialnie pożytkować, segregować, aby służyły nam jak najdłużej i nie zaśmiecały środowiska naturalnego.

Joanna Kisielewicz

Foto: Małgorzata Gromotowicz

 

 

Data ostatniej zmiany: 2015-12-10 13:08:30

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook