EkoPaka

Data: 2015-12-09

Cieszący się coraz większą popularnością wśród hajnowskich szkół projekt zajęć edukacyjnych EkoPaka przywiódł do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Dubinach. 9 grudnia 2015 r. dzieci z tej szkoły wzięły udział w zajęciach warsztatowych, których tematem były tworzywa sztuczne. Używana na szeroką skalę grupa tworzyw wykorzystywana jest przy produkcji przedmiotów codziennego użytku: zabawek, ubrań, butelek, czego świadomi byli już uczniowie kasy III. Nie przypuszczali jednak, ze wszystkie te przedmioty powstają z ropy naftowej, o czym dowiedzieli się od prowadzących zajęcia bibliotekarek. Omówiony schemat wydobycia tego surowca na platformach wiertniczych, poparty małym eksperymentem z balonikiem wypełnionym wodą, wytłumaczył dzieciom jak pozyskiwana jest ropa naftowa.

Część warsztatową rozpoczęto podziałem na zespoły. Pierwszy zespół kolorował planszę do kart memo, na której znajdowały się między innymi przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Kolejna drużyna zmagała się z masą plastyczną, wytwarzając z niej miniaturowe kopie przedmiotów codziennego użytku, które zrobione są z plastiku. Dwa pozostałe zespoły zajęły się wykonywaniem własnych elementów do chińskiej układanki tangram,  ćwiczyły też pamięć bawiąc się grą w kulki „Nawlekaj nie zwlekaj”. Grupy zmieniały się po wykonaniu zadania i tym sposobem wszystkie dzieci spróbowały swoich sił w proponowanych przez bibliotekarki zabawach.

Kończąc zajęcia, wspólnie  podsumowano wiedzę nabytą w trakcie warsztatów, a bibliotekarki rozdały uczniom ulotki informacyjne i pamiątkowe „smycze” z logo biblioteki.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów do skorzystania z warsztatów „EkoPaka”, są one nieocenione w procesie wprowadzenia najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2015-12-16 10:57:26

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook