Ferie w Bibliotece

Data: 2016-02-04

Tegoroczne ferie upłynęły pod znakiem deszczowej i niezbyt zimowej aury. Hajnowskie dzieci mogły jednak skorzystać z oferty zajęć przygotowanej w ramach akcji „Ferie w Bibliotece”,  która w tym roku była wyjątkowo ciekawa i różnorodna. Tradycyjnie, staraliśmy się dostosować nasz program do różnych grup wiekowych, pamiętając jednak, aby naszym motywem przewodnim zawsze pozostawała książka.

Rozpoczęliśmy 25.01. 2016 r.,  wprowadzając dzieci w świat „Papierowego teatrzyku Kamishibai”. Ta nowa propozycja zajęć literacko-teatralnych nie bez powodu spotkała się z pozytywnym przyjęciem hajnowskich przedszkolaków i uczniów. Doceniły ją również dzieci biorące udział w zajęciach w czasie ferii. Krótka prezentacja historii i tradycji teatrzyku Kamishibai, uzupełniona przeglądem literatury na temat kultury Japonii, wprowadziła dzieci w bajkowy świat sztuk teatralnych  „Mój przyjaciel Kemushi” i „Szukając Marudka”. Dzieci, zafascynowane  teatrzykiem Kamishibai, wykonały własne ilustracje do krótkiej historyjki przeczytanej przez prowadzące zajęcia. Kończąca spotkanie prezentacja ilustracji dzieci do tekstu „Czarodziejskiego imbryczka” udowodniła, że było ono niezwykle twórcze i rozwijające.

Kolejny dzień ferii to warsztaty z cyklu „EkoPaka - zamykamy obieg surowców”, poświęcone zagadnieniom edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Tworzywa sztuczne, bo to one były tematem przewodnim warsztatów, uzmysłowiły dzieciom, jak powszechnie stosowanym i przetwarzanym materiałem jest np. plastik. Były eksperymenty prezentujące metody wydobycia ropy naftowej, dzieci poznały i usystematyzowały swoją wiedzę o nowe treści i zagadnienia. Nie zabrakło też dobrej zabawy, która upłynęła m. in. na samodzielnym wykonaniu chińskiej łamigłówki Tangram, grze w kulki „Nawlekaj nie zwlekaj”. Najmłodsze dzieci kolorowały karty memo i układały przeróżne konstrukcje z klocków Lego.

Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy „Karnawałowym urwaniem głowy”. Zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały oryginalne maski i nakrycia głowy, w sam raz na kończący się karnawał, okazały się ciekawą propozycją na deszczowe przedpołudnie. Starszych uczestników zajęć pochłonęły gry planszowe, m. in. Splendor, Dixit, które na co dzień dostępne są w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Do tematyki ekologicznej powróciliśmy 02.02.02016 r. kontynuując warsztaty z EkoPaki. Tym razem obiektem dociekań małych przyrodników było drewno – surowiec powszechnie stosowany i wykorzystywany w przemyśle i życiu codziennym. Dzieci w przystępny sposób zdobyły pożyteczną wiedzę na temat tego surowca, wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem m. in. drewnianych szablonów. Cykl EkoPaka okazał się atrakcyjną i niezwykle kształcącą formą spędzenia czasu wolnego.

 „Witajcie w Bullerbyn” to hasło przewodnie spotkania z dziećmi w dn. 03.02.2016 r. Kultowa wręcz powieść Astrid Lindgren wychowała wiele pokoleń czytelników i z wielkim sentymentem powraca się do przygód przyjaciół z Bullerbyn, o czym przekonały się dzieci biorące udział w tych zajęciach.  Głośno odczytany jeden z rozdziałów książki i wspólna rozmowa na temat opisywanej rzeczywistości były dobrym wstępem do obejrzenia fragmentu filmowej adaptacji książki. Zagadki i ciekawostki na temat „Dzieci z Bullerbym” zakończyły zajęcia tego dnia.

Dzięki uprzejmości pracowników  Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce 04.02.2016 r. odbyło się  spotkanie z pracownikiem Komendy – panią Anną Pawluczuk, mające na celu przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z tolerancją, czyli poszanowaniem czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się znacznie od naszych własnych. W drugiej części zajęć postanowiliśmy wskrzesić w dzieciach ducha artystycznego. „Pracownia Małych Artystów” to zajęcia plastyczno – techniczne pozwalające na kreatywne wykorzystanie materiałów papierniczych i przedmiotów codziennego użytku. Inspirację do wykonywania projektów czerpaliśmy z wydawnictw książkowych, których bogata oferta znajduje się w zbiorach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Efektem prac dzieci były kolorowe lampiony, pszczółki i motyle wykonane z wykorzystaniem tutek po papierze toaletowym. Wyeksponowane w Galerii Małego Artysty w Oddziale dla Dzieci można je podziwiać do końca lutego.

Ponadto, przez cały okres ferii zimowych proponowaliśmy hajnowskim dzieciom i młodzieży  nowości wydawnicze i audiobooki, edukacyjne gry planszowe, puzzle i łamigłówki, z których można było skorzystać na miejscu w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu cieszyły się równie dużą popularnością przez całe ferie, które mimo niezbyt sprzyjającej aury, upłynęły dzieciom korzystającym z naszej oferty w wyjątkowo przyjaznej atmosferze.

  

Data ostatniej zmiany: 2016-01-20 15:14:33

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook