45. rocznicę śmierci Czesława Janczarskiego

Data: 2016-05-30

W tym roku przypada 45. rocznica śmierci Czesława Janczarskiego, autora książek dla dzieci i młodzieży, twórcy między innymi bajek o przygodach „Misia Uszatka” czy też kultowej historii „Jak Wojtek został strażakiem”. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów klasy I d ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce, którzy z wychowawczynią, Panią Joanną Rejent, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr T. Rakowieckiego w Hajnówce. Wizyta była okazją do poznania zasad korzystania z biblioteki i jej zbiorów.
Lektura książki Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”, znana jest dzieciom, a zwłaszcza chłopcom, od najmłodszych lat. Opowieść o dziecięcym marzeniu małego Wojtusia by zostać strażakiem, które spełniło się dzięki jego odwadze, uczy najmłodszych, że mądre i odpowiedzialne postępowanie może uratować życie ludzkie. Po krótkim wstępie bibliotekarka przypomniała dzieciom treść książki Czesława Janczarskiego. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem wysłuchali historii o odważnych  chłopcu z Kozich Różek. Będąc już po wizycie w sali edukacyjnej „Ognik” przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, dzieci poprawnie odpowiadały na pytania pomocnicze zadawane przez bibliotekarkę, wykazując się podstawową wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa w razie pożaru. Postawa chłopca zaimponowała dzieciom do tego stopnia, że ochoczo przystąpiły do wykonania ilustracji do przygód Wojtka. Tym sposobem powstały przepiękne prace pokazujące scenki z książki Czesława Janczarskiego. W nagrodę bibliotekarka przedstawiła efekty ich twórczej aktywności w papierowym teatrzyku Kamishibai, co było miłym podsumowaniem zajęć.

Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2016-06-03 14:12:03

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook