Pokaż, że pamiętasz! - Akcja Instytutu Pamięci Narodowej w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Data: 2016-08-01

Tegoroczna 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była okazją do ponownego przypomnienia, w szczególności młodemu pokoleniu, bohaterskiego zrywu o wolność, który 1 sierpnia 1944 roku poderwał do walki Polaków. Powstanie Warszawskie i akcja „Burza” uznawane za jedne z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju były wyrazem heroizmu, poświęcenia, a nade wszystko prawdziwego patriotyzmu. Od lat organizowane są uroczystości i różnorodne akcje upamiętniające rozpoczęte w „Godzinę W” wydarzenia, w tym roku Instytut Pamięci Narodowej przewodnim hasłem obchodów uczynił słowa „Pokaż, że pamiętasz!”. Specjalnie na tę okazję przygotowano trzy artykuły przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Są to:
1.       Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.
2.       Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód
3.       Biało-czerwona opaska odblaskowa
            Na znak pamięci miały być rozdawane na terenie całego kraju, a w Hajnówce  kolportażem powstańczych symboli zajęli się młodzi wolontariusze wspierający działania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr T. Rakowieckiego, która również przyłączyła się do akcji. W sierpniowe przedpołudnie, mimo deszczowej aury wręczali przechodniom emblematy nadesłane przez organizatora akcji. Również czytelnicy, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę otrzymali pamiątkowe naklejki i odblaskowe opaski w narodowych barwach. Hajnowianie nie kryli wzruszenia, co potwierdziło, że tamte wydarzenia, mimo upływu lat, budzą nadal w nas Polakach wzruszenie i silne emocje. Dziękujemy wolontariuszom za aktywne przyłączenie się do akcji „Pokaż, że pamiętasz!”.

 


 

 

Data ostatniej zmiany: 2016-08-19 16:02:39

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook