Wieczór poświęcony pamięci Ks. Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego

Data: 2007-06-15

Uroczystym wernisażem wystawy zorganizowanej w 90 rocznicę urodzin Księdza Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego rozpoczął się wieczór poświęcony Jego pamięci, który odbył się 15 czerwca 2007 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.
Wystawa została przygotowana na bazie zdjęć, dokumentów oraz wspomnień najbliższej rodziny, duchownych, przyjaciół oraz hajnowian. To dzięki ich uprzejmości udało się zgromadzić w Bibliotece kolekcję ilustrujących życie i działalność duszpasterską zacnego proboszcza. Na ich bazie przygotowano prezentację multimedialną i zrealizowano okolicznościowe wydawnictwo.
Wieczór był okazją dla pokazania zdjęć i dokumentów oraz przedstawienia  biografii Księdza Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego. Wszystkich wzruszyło wspomnienie osoby Ojca Duchownego. Zaciekawiło pokazanie czasów Jego dzieciństwa i młodości a także rodziców, rodzeństwa i najbliższej rodziny. Zwiększyło szacunek, uświadomienie jego znoju pracy ma rzecz duszpasterstwa i szerzenia religii w ciężkich czasach socrealizmu,  oraz siła uporu i wielka wytrwałość w zabiegach o budowę świątyń. To w podziękowaniu za wzniesione świątynie i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, który rozsławił Hajnówkę i prawosławie na całym świecie, mieszkańcy oddali mu hołd, uwieczniając jego imię w nazwie ulicy, przy której zbudował dzieło swego życia, sobór Świętej Trójcy.
Podczas wieczoru wspominali Księdza Mitrata: Burmistrz miasta - Jadwiga Rudzińska-Patejuk, Burmistrz miasta w czasach budowy soboru św. Trójcy -  Mieczysław Gmiter, starosta cerkiewny – Władysław Zin, duchowni i hajnowianie.
Ksiądz Mitrat Sergiusz Dziewiatowski syn Antoniego, który wraz z rodziną przyjechał na uroczystość z Sosnowca, podziękował za pamięć o jego ojcu Antonim Dziewiatowskim.
Kolejnego dnia gościliśmy w Bibliotece księży Marka Jurczuka i Andrzeja Busłowskiego z grupą młodzieży z Bractwa Prawosławnego.
Prezentujemy w Bibliotece sylwetkę Ks. Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego podczas lekcji bibliotecznych organizowanych dla kolejnych pokoleń młodzieży szkolnej w ramach edukacji regionalnej. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki wszystkich zainteresowanych poznaniem sylwetki Ks. Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego.
Alla Gryc

 

Data ostatniej zmiany: 2016-09-16 15:13:40

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook