Zabawne wakacje

Data: 2016-07-15

Od 5 lipca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce organizowane są wakacje dla dzieci. Podopieczni mogą uczestniczyć w różnych zajęciach min. literackich, plastycznych, kulinarnych, profilaktycznych, edukacyjno-rozrywkowych, podczas których czytają, rysują, wyklejają, bawią się, ale przede wszystkim poznają książki.

Drugi tydzień zajęć zaczął się od zabaw integracyjnych: „Powitanka’, „Złap moje imię”, „Koleżeńskie wyzwania”. Po wesołej rozgrzewce bibliotekarka prowadząca zajęcia przeczytała książeczkę Masteau C. i Modeste C. „Wycieczka do Zoo”. Następnie wywiązała się dyskusja na temat dzikich zwierząt, zwłaszcza tych drapieżnych. Dzieci wspólnie przypomniały o zasadach zachowywania się podczas zwiedzania zoo. Na koniec zajęć mali czytelnicy wykonali dowolną techniką prace przedstawiające ulubione dzikie zwierzątko. Bardzo pomocne przy tym okazały się biblioteczne książki o rysowaniu różnych zwierząt, wyeksponowane na wcześniej przygotowanej wystawce.

Dzień 13 lipca (środa) był dniem francuskim w naszej bibliotece i to za sprawą Pani Joanny Gromackiej, nauczyciela języka francuskiego w ZS z DNJB w Hajnówce. Pani Joasia w bardzo przystępny sposób i z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przybliżyła dzieciom podstawowe informacje z zakresu różnych dziedzin, dotyczące Francji. Były też pytania ze strony dzieci: Czy Francuzi rzeczywiście jedzą żaby i ślimaki?, Czy perfumy francuskie są najlepsze?, itp. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe zwroty grzecznościowe w języku francuskim, nauczyły się po francusku piosenki „Panie Janie”, miały możliwość na żywo wysłuchania konwersacji w tym języku. Wśród uczestników było kilkoro dzieci z krajów, w których język francuski jest językiem urzędowym, a będących na wakacjach w Hajnówce u rodziny. Spotkanie zakończyło się wykonaniem przez dzieci rysunków przedstawiających dowolną rzecz, która kojarzy im się z Francją, np. wieża Eiffla, bagietka, charakterystyczny ubiór Francuzów, flaga Francji, żabie udka. Dzięki tym zajęciom dzieci odbyły bardzo interesującą podróż do Francji i dowiedziały się wielu ciekawostek związanych z tym krajem.

Następnego dnia dzieci poznawały technikę robienia koszyczków i wazoników z wikliny papierowej. Do tego niezbędne były zużyte, najlepiej kolorowe gazety i czasopisma, które pocięte na paski nawijało się na patyczki od szaszłyków. Tak powstawały słomki wiklinowe z których następnie plotło się koszyczek. Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza dla młodszych uczestników, ale wszystkie dzieci doskonale sobie poradziły.

15 lipca w piątek dzieci spędziły czas w bibliotece grając w rozmaite gry planszowe i towarzyskie. Młodsze dzieci miały do wyboru puzzle, kolorowanki, różnego typu klocki. Tego dnia z pomocą naszej zaprzyjaźnionej wolontariuszki dzieci wykonały przepiękne kolorowe kwiaty z papieru techniką origami.

A. Moroz

Fot. M.Niewiadomska, M.Gromotowicz

 

Data ostatniej zmiany: 2016-09-20 13:59:14

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook