Kto się boi wilka? – warsztaty dla dzieci

Data: 2016-10-26

W październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce odbył się cykl zajęć warsztatowych dla dzieci zorganizowanych w ramach projektu „Wilk w kulturze”. Projekt realizowany przez Fundację „Biała Wieża” powstał przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a jego głównym celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, które w trakcie zajęć mogą zmierzyć się ze stereotypowym postrzeganiem wilka w życiu i kulturze.
Zajęcia prowadziła Pani Dagmara Widanow z Fundacji „Biała Wieża”, która w trakcie warsztatów opowiadała o książce Bogdana Dudko „Wilczek Milczek”. Chcąc ukazać prawdziwe życie tego drapieżnika przedstawiła dzieciom fragment filmu dokumentalnego o życiu wilka w jego naturalnym środowisku. Projekcja była wstępem do krótkiej rozmowy o wilczych zachowaniach, a także niezbyt dobrej opinii, którą zwykliśmy wyrażać o tych zwierzętach. Dzieci, zapytane o to, czy znają jakąkolwiek pozytywną literacką „wilczą” postać, zdecydowanie zaprzeczyły, potwierdzając jedynie krzywdzącą te zwierzęta opinię. Prowadząca warsztaty opowiedziała, że wilki nigdy nie szukają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, stroniąc wręcz od wszelkich bliskich spotkań i konfrontacji. Żyjąc w stadach zwanych watahami, mają swoją hierarchię i  prawa, a zabawa ruchowa, którą zaproponowała Pani Dagmara w dalszej części spotkania, miała sprawić, że dzieci przez chwilę poczują się częścią wilczego stada.
Kolejnym zadaniem z którym zmierzyli się uczniowie w trakcie warsztatów było wykonanie filcowych zakładek do książek przypominających wilka. Samodzielne wycięcie konturu ciała, do którego dzieci przyszyły oczy, ogon czy uszy, było doskonałym sprawdzianem ich zdolności manualnych. Powstały piękne, wilcze zakładki, które dzieci z dumą zabrały ze sobą do szkoły. Wszystkie otrzymały też bezpłatnie książkę Bogdana Dudko „Wilczek Milczek”, na pamiątkę tego niezwykle ciekawego spotkania.
Dziękujemy Pani Dagmarze Widanow z Fundacji „Biała Wieża” za organizację i przeprowadzenie spotkań z dziećmi z hajnowskich szkół. Mamy nadzieję, że od tego momentu uczniowie zaczną przychylniej patrzeć na tego drapieżnika.
Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2016-11-19 11:29:36

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook