Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

Data: 2017-02-25

Dnia 25.02.2017 r. w MBP w Hajnówce odbyło się kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem rozmawialiśmy o książce "Nie płacz Koziołku" Siergieja Michałkowa - rosyjskiego poety i bajkopisarza nagrodzonego m. in. Orderem Uśmiechu w 1978 r. Ten krótki utwór opowiada o bardzo niesfornym i upartym koziołku o imieniu Miziołek, który wbrew ostrzeżeniom mamy wybiera się na samotny spacer do lasu, gdzie zastaje go wielka ulewa i zostaje uwięziony na zalanej wodą wysepce. Biedny koziołek nie umiał pływać, wiedząc , że nie ma szans na powrót do domu, zaczął rozpaczliwie płakać. Zauważyły to żarłoczne wilki, które chciały go zjeść. Koziołek długo czekał na pomoc, którą obiecała sprowadzić przelatująca dzika kaczka. W akcję ratowania Koziołka zaangażowały się wszystkie zwierzęta - bobry, zające i ptaki.  Koziołek został uratowany, rodzice bardzo się ucieszyli na jego widok, w podzięce za uratowanie synka wyprawili wielką ucztę dla wszystkich zwierząt. Tylko świnka Chrumka została odprawiona, gdyż  jako jedyna nie pomogła Miziołkowi.
Mali klubowicze w utworze "Nie płacz Koziołku" mogli wyczytać istotne życiowe prawdy jakimi są przyjaźń, współpraca, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi - okazywanie solidarności i zainteresowanie jego problemami. Dyskutując, zauważyli że jeśli jest się dobrym i uczynnym dla innych, to inni w potrzebie również  podadzą pomocną dłoń. Książka przynosi szczęśliwe zakończenie, lecz klubowicze stwierdzili, że gdyby nie pomoc przyjaciół, Koziołek mógłby zginąć przez swoją upartość i nieposłuszeństwo. Po dyskusji na temat książki dzieci doszły do wniosku, że żeby mieć fajnego przyjaciela, kolegę czy koleżankę, trzeba dać coś od siebie - być dobrym, pomocnym, koleżeńskim. Należy też słuchać rodziców, ponieważ  są starsi i mądrzejsi od dzieci. Na zakończenie mali miłośnicy książki rozwiązywali krzyżówki, rebusy i rozsypywanki wyrazowe,  związane z omawianą książką, a następnie wykonali prace plastyczne. Zwieńczeniem spotkania była wspólna fotografia i wystawa wykonanych prac.
Maria Kuryło moderator DKK dla Dzieci
Fot. Maria Kuryło, Alicja Moroz

  

Data ostatniej zmiany: 2017-03-01 10:19:38

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook