Majowe świętowanie

Data: 2017-05-03
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.
1 maja, popularnie zwane Świętem Pracy, jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej, na świecie obchodzonym od 1890 roku. W Polsce jest świętem państwowym od roku 1950.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przyjęte przez Sejm w 1919 r. rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Stały się symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.
3 maja obchodzone jest święto uchwalenia jednego z najstarszych na świecie dokumentu regulującego ustrój prawny państwa, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada jej 226 rocznica. Autorem Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj – któremu przypisuje się ostateczną redakcję Konstytucji.
Zapraszamy do lektury książek pozostających w zbiorach MBP w Hajnówce, przybliżających te wydarzenia min.: "Insygnia, symbole i herby polskie" - A. Znamierowski, "Narodziny Konstytucji 3Maja" - Ł. Kądziela, "Ku naprawie Rzeczypospolitej: Konstytucja Maja" - J. Łojek i wielu innych z bogatych zbiorów biblioteki oraz do obejrzenia wystawy fotografii z historii obchodów świąt 1 i 3 Maja przez Hajnowian.
Elżbieta Zarembska
Fot. Marzena Niewiadomska
  

Data ostatniej zmiany: 2017-05-09 18:07:39

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook