„Tato” Nyhusa Sveina w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci

Data: 2017-04-29

Nyhus Svein  to norweski ilustrator i pisarz dla dzieci i młodzieży, a jego książka ''Tato!" była kolejną lekturą omówioną przez hajnowskie dzieci zrzeszone w bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki na spotkaniu 29.04.2017 roku.
Książka Nyhusa Sveina opowiada o wspaniałym tacie, który jest bardzo ważną osobą w życiu każdego małego dziecka. Centralną postacią wszystkich ilustracji jest tato, jego sylwetka została wyolbrzymiona przez wyobraźnię i tęsknotę małego Tomka, bohatera książki.  Późnym wieczorem chłopiec leży w łóżku i myśli o swoim ojcu. Zastanawia się, gdzie on może być i co może robić teraz? Wyobraźnia podsuwa mu obrazy taty, ukazujące go w różnych sytuacjach. W jego myślach  zawsze jest on „naj”- najwyższy , najpotężniejszy, najwspanialszy. Potrafi wszystko, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, nieosiągalnych. W marzeniach Tomka tato raz jest kierowcą rajdowym, raz iluzjonistą, kiedy indziej kosmonautą czy tygrysem. Jedno jest pewne, że Tomek bardzo tęskni za swoim tatą, gdziekolwiek by był. Dyskutując nad treścią książki, mali klubowicze zastanawiali się, co się naprawdę dzieje z tatą Tomka?  Nie ma go, bo wyjechał daleko do pracy, a może wyjechał odpocząć, albo umarł? Zastanawiali się też, czy tata jest realny, czy może jedynie wykreowany przez bohatera. Czy Tomek kiedykolwiek widział swojego tatę ? Chłopiec spoglądając przez otwarte okno pociesza się, że może tato, tak jak on w tej chwili, patrzy teraz na księżyc i spoglądają na to samo niebo. Mali klubowicze stwierdzili, że zakończenie książki nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Cieszyli się, że nie muszą tak jak bohater książki tęsknić za rodzicami i mają ich na co dzień, blisko siebie. Po dyskusji i schrupaniu kilku ciasteczek, klubowicze mieli nie lada wyzwanie, wykonać postać największego taty techniką origami oraz narysować postać małego bohatera Tomka. Dzieci bardzo zaangażowały się w wykonanie "taty", były zachwycone swoimi pracami, niektóre zabrały je do domu, aby pokazać swoim tatusiom. Pozostałe prace trafiły na wystawkę DKK, zapraszamy więc rodziców do podziwiania prac swoich dzieci. Do zobaczenia w maju.
M. Kuryło     fot. Ewa Boratyńska                                

 

Data ostatniej zmiany: 2017-05-09 18:11:54

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook