VII Rajd Rowerowy im. plutonowego Bolesława Bierwiaczonka.

Data: 2017-09-17

Dnia 17.09.2017 r. odbył się kolejny, siódmy już Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka, poświęcony pamięci żołnierza, który zginął 17 września 1939 r. w obronie Hajnówki. Patronat nad rajdem objął Jerzy Sirak, burmistrz miasta Hajnówka.
Rozpoczęcie rajdu poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bolesława Bierwiaczonka oraz na grobach żołnierzy, którzy polegli walcząc razem z plutonowym Bierwiaczonkiem w obronie Hajnówki. Poczynili to: burmistrz miasta – Jerzy Sirak, wiceburmistrz – Andrzej Skiepko oraz Alla Gryc – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.
Tradycyjnie rowerzyści spotkali sie o godzinie 9.30 na parkingu przy ulicy Celnej, skąd rokrocznie wyruszają w trasę prowadząca leśną trybą do Bud. Wśród rowerzystów nie zabrakło rodzin z dziećmi, młodzieży szkolnej, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji, a także osób prywatnych. Prowadzący kolumnę rowerzystów Pan Janusz Antipow poinformował rajdowiczów o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Uczestnicy rajdu wyruszyli w trasę i choć poranek nie był zbyt ciepły i słoneczny, atmosfera jak co roku była bardzo przyjemna. W puszczańskiej wsi Budy pod pomnikiem plutonowego Bolesława Bierwiaczonka upamiętniającym jego bohaterską śmierć złożono kwiaty i zapalono znicze. Część oficjalną zamknęło wręczenie dyplomów i drobnych upominków dla najmłodszych uczestników rajdu, po której organizatorzy zaprosili rowerzystów na ciepły poczęstunek w "Zajeździe u kolarza". Na rowerzystów czekały pieczone kiełbaski, ciepły bigos, słodkie bułeczki, które jak co roku otrzymaliśmy od sponsorów imprezy - PSS „Społem” i „Piekarni Podolszyńscy” w Hajnówce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i sponsorom, dzięki pomocy i zaangażowaniu których, już po raz siódmy oddaliśmy symboliczny hołd plutonowemu Bierwiaczonkowi, ale i wszystkim innym żołnierzom poległym we wrześniu 1939 r. Liczymy, że ta tradycja, zainicjowana w 2011 r., będzie kontynuowana w następnych latach.

Agnieszka Kazberuk
Fot. J. Antipow, Z. Angielczyk

Data ostatniej zmiany: 2017-09-12 14:55:11

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook