„Przystanek Historia” – Hajnówka

Data: 2017-09-21
„Przystanek Historia” to spotkanie, które odbyło się 21 września 2017 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, a jego pomysłodawcą jest  białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Po powitaniu gości i licznie zgromadzonej publiczności,  pani dyrektor  Miejskiej Biblioteki Alla Gryc przeczytała wspomnienia prof. Jerzego Olszewskiego „Dzieje jednej płyty”, którego pełną treść zamieszczamy pod linkiem: http://biblioteka.hajnowka.pl/event/587. 
Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku -  dr hab. Piotr Kardela,  szeroko zaprezentował działalność  Instytutu i przedstawił ofertę edukacyjną skierowaną do odbiorców różnych grup wiekowych. Z wdzięcznością przyjęliśmy wydawnictwa IPN przywiezione w darze dla czytelników Biblioteki.
Prelekcję na temat okupacji niemieckiej w Hajnówce i okolicach przygotowała Marta Chmielińska-Jamroz – hajnowianka -  pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku. Pani Chmielińska – Jamroz przedstawiła licznie obecnym na spotkaniu hajnowianom najważniejsze fakty z okresu okupacji niemieckiej w Hajnówce . Pierwszym poruszonym tematem była sprawa pomordowanych na żwirowni 142 hajnowian, wśród których zginął m.in. doktor Kazimierz Ptaszyński wraz z rodziną. Kolejnym wspominanym tematem była egzekucja hajnowskich Żydów  i dramatyczny los nauczycieli wywiezionych do obozu koncentracyjnego za tajne nauczanie. 
Dyrektor Biblioteki wspomniała o innej zbiorowej egzekucji hajnowian. Zabrani z siedziby gestapo i  przewiezieni na teren dzisiejszego cmentarza prawosławnego niewinni ludzie,   zostali wpędzeni do znajdującej się tam piwnicy. Uśmierciły ich wrzucone do środka granaty. 17 września tego roku wyświęcono pamiątkowe tablice z nazwiskami ofiar tego tragicznego mordu.
„Przystanek Historia” w  Hajnówce był doskonałą okazją do wymiany jakże dramatycznych i smutnych  wspomnień z tamtego okresu, które zachowały się w pamięci  wielu mieszkańców. 
Marzena Niewiadomska 
 

Data ostatniej zmiany: 2017-10-05 22:00:36

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook