Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Data: 2017-11-25
Dnia 25.11.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie małych miłośników DKK. Listopad kojarzy nam się z Dniem Zadusznym oraz Andrzejkami, czyli wróżbami oraz wywoływaniem duchów. Dlatego tym razem jako lekturę wybrana została książka Agnieszki Stelmaszyk "Andzia i duch pana Baryłki". Jest to jedna z 12 książek z serii "Już czytam", dostosowanej do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynających swoją przygodę z czytaniem. Zabawne, krótkie historyjki napisane prostym językiem, z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Miękka okładka i duża czcionka ułatwiająca czytanie, wesołe ilustracje dobrze wkomponowane w tekst każdej książeczki na pewno zachęcą małych czytelników. Po zakończonym spotkaniu książki z tej serii zostały wypożyczone przez uczestników spotkania.
W sobotnie listopadowe przedpołudnie po przywitaniu klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że bardzo podoba im się książka Pani Agnieszki Stelmaszyk. Zapytani, czy wierzą w duchy jednogłośnie odpowiedzieli, że żadnych duchów nie ma.
Bohaterowie : Andzi i ducha pana Baryłki" nocują w starym rodzinnym domu ukochanej babci Andzi - Marianny. Przed przeprowadzką babci mówiono, że w tym domu mieszkał pan Baryłka, który był gburem i nie lubił dzieci, na domiar złego, nocami straszy tam jego duch. Babcia Marianna sądzi, że to są tylko pomówienia i plotki. Jednak główna bohaterka Andzia, bardzo mądra i niezwykle odważna dziewczynka, swoją wspaniałą, choć dość straszną i mroczną przygodę przeżyje wspólnie z kuzynką Dorotką i jej młodszym braciszkiem Pawełkiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie Cyryl, który twierdzi, że w nocy na pewno nawiedzi ich duch pana Baryłki. Czy duch przyjdzie?. Jak poradzi Andzia i reszta bohaterów?.
W trakcie dyskusji dzieci stwierdziły, że czytając książkę nie mogły się doczekać zakończenia i jak najszybciej chciały dowiedzieć się, jak wygląda duch. Jedni wyobrażali go, że jest biały i przeźroczysty, inni, że czarny, groźny i równie straszny. Czytając zakończenie - wszyscy odetchnęli, były to tylko rozkołysane przez wiatr konary drzewa, z którymi świetnie poradziła sobie główna bohaterka Andzia.
Kończąc rozmowę mali klubowicze stwierdzili, że duchy nie istnieją, jeśli są, to tylko wymyślone przez nas samych. Mali miłośnicy książek podziwiali odwagę Andzi, która postanowiła stawić czoło "duchowi". Książka w skali od 1 do 10 oceniono bardzo wysoko, na 10 punktów. Po dyskusji uczestnicy spotkania czym prędzej zajęli się malowaniem, wyklejaniem i tworzeniem prac związanych z bohaterami książki. Po przerwie ze słodkim poczęstunkiem dzieci dokończyły swoje prace. Na koniec zajęć klubowicze
zrobili pamiątkowe zdjęcia ze swoimi pracami i skupili się na obejrzeniu wystawki poświęconej " Światowemu Dniu Pluszowego Misia", który obchodzony jest 25 listopada. Pięknie wykonane prace naszych milusińskich można oglądać w Czytelni dla Dzieci. Do następnego spotkania 16 grudnia 2017 r.
Moderator DKK Maria Kuryło
Fot. Ewa Boratyńska
                                                                                                                                               

Data ostatniej zmiany: 2017-12-06 10:30:41

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook