DKK dla Dzieci

Data: 2017-12-16

Dnia 16.12.2017 r. po raz ostatni w tym roku spotkali się mali klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym dniu omawialiśmy książkę szwedzkiej autorki Lotty Olsson „Sam w domu”. Na zapytanie, czy lubią być sami w domu, w większości miłośnicy książki odpowiedzieli zdecydowanie, że nie!    
Bohatera książki Lotty Olsson - mrówkojada, bardzo sympatycznego, choć trochę gapowatego i marudnego, poznajemy kiedy siedzi w kuchni razem z przyjaciółką orzesznicą, wspólnie jedząc śniadanie. Orzesznica - świetna kucharka, potrafi ugotować przepyszne, pachnące potrawy, dba też o porządek i ład w swoim domu. Para przyjaciół różni się od siebie, ale przeciwieństwa się przyciągają, więc mrówkojad i orzesznica stanowią zgrany duet, który doskonale się rozumie, chętnie spędza ze sobą czas i zawsze może na siebie liczyć. Podczas śniadania mrówkojad właśnie przypomniał sobie, że oto nadszedł dzień, w którym orzesznica go opuszcza. Ona zdecydowanie temu zaprzecza - nie opuszcza przyjaciela, tylko wybiera się na kurs „Zdrowe słodycze”, w towarzystwie kreta Stellana, który nagle postanowił żyć zdrowiej. Mrówkojad jest załamany, nie chce, aby orzesznica szła na ten kurs i nie chce być cały dzień sam, jest o nią zazdrosny. Przyjaciółka jest niewzruszona, na pocieszenie mrówkojad dostaje kawałek ciasta. Smutno mrówkojadowi bez orzesznicy, źle samemu w domu, okropnie nudno, a czas mija bardzo powoli. Chce płakać, ale łzy nie chcą kapać. Na szczęście do głowy przychodzi mu pewna myśl - krojona cebula. Dlaczego cebula? Co takiego wymyślił mrówkojad? Do czego potrzebna mu cebula, a nawet bardzo dużo cebuli? Przeczytajcie i koniecznie zajrzyjcie do domu orzesznicy, wtedy wszystko stanie się jasne.
Klubowicze dyskutując o książce zastanawiali się, czy to możliwe, aby tak duży mrówkojad  zaprzyjaźnił się z maleńką orzesznicą. Doszli do wniosku, że koleżeństwo i przyjaźń nie zależą od rozmiarów, wieku czy koloru skóry. Przyjaźnić się można nie bacząc akurat na te cechy. Właśnie przez ukazanie tak nietypowej przyjaźni dwóch różnych zwierzaków, książka w skali od 1 do 10 otrzymała zasłużone 10. „Sam w domu” nie tylko zachwyca treścią, ale wspaniałymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami. Na koniec dyskusji wszyscy stwierdzili, że bardzo źle jest być samemu w domu, a zdrowych słodyczy nawet na całym świecie nie znajdziemy. Orzesznica i mrówkojad są również bohaterami dłuższych opowiadań: „Dziwne zwierzęta” i „Inna podróż”, które dostępne są w Oddziale dla Dzieci. Zachęcamy do ich przeczytania.
Po dyskusji dzieci zajęły się wykonywaniem prac związanych z przeczytaną książką. Po przerwie i schrupaniu kilku słodkości, z zapałem przystąpiły do wykonania pocztówek świątecznych.
Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały bożonarodzeniową wystawkę i zrobiły wspólne pamiątkowe zdjęcia ze swoimi pięknymi pracami,  które wyeksponowane są w Czytelni dla Dzieci MBP. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Wszyscy złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Do następnego spotkania w styczniu 2018 r. Zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Moderator DKK Maria Kuryło
Fot. Alicja Moroz, Maria Kuryło
 

Data ostatniej zmiany: 2018-01-01 19:20:59

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook