Obchody Roku Ireny Sendlerowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce

Data: 2018-04-18

"Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!” to słowa przewodnie roku poświęconego pamięci Ireny Sendlerowej, nazywanej „Matką Dzieci Holocaustu”. W styczniu 2017 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do marszałka Sejmu z inicjatywą upamiętniającą wyjątkową postać Ireny Sendlerowej i dzięki jego staraniom oraz przychylności Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2017 r. została podjęta Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.
Siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kozak wzięli udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych upamiętnieniu i popularyzacji sylwetki Ireny Sendlerowej, która w czasie okupacji niemieckiej uratowała około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Młodzież dowiedziała się o jej bohaterskiej postawie i poświęceniu na rzecz ratowania dzieci z warszawskiego getta, poznała też najważniejsze fakty z jej życia prywatnego. Życiorys Ireny Sendlerowej, uzupełniony ciekawostkami i archiwalnymi zdjęciami, zaciekawił uczniów klasy VII, którzy z przejęciem i wzruszeniem obejrzeli prezentację multimedialną i film z jednym z ostatnich wywiadów udzielonych przez Irenę Sendlerową. Była kobietą nietuzinkową, obdarzoną ogromną empatią i wrażliwością na los drugiego człowieka. Jej niezłomna  postawa i siła charakteru uratowały tysiące niewinnych dzieci, których los przesądziło ich żydowskie  pochodzenie. Po zajęciach uczniowie podzielili się swoimi refleksjami na temat tej niesamowitej postaci, która ich zdaniem powinna stać się wzorem i inspiracją nie tylko dla Polaków. Z ogromną dojrzałością uczniowie wypowiadali się na temat tolerancji wobec odmiennych religii i poglądów, bo jak wielokrotnie podkreślała Irena Sendlerowa „ludzi należy dzielić na dobrych i złych – inne podziały nie mają znaczenia”.
Joanna Kisielewicz
Fot. Agnieszka Kazberuk

  

Data ostatniej zmiany: 2018-04-25 11:12:10

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook