Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Data: 2019-11-20

20 listopada 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego nie mogło zabraknąć akcentu na okoliczność Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Od kilku lat hajnowska biblioteka przypomina o tym jakże ważnym święcie, organizując zajęcia edukacyjne z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych. W tym roku to uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 4 zdobyli cenne informacje ma temat pracy i obowiązków Rzecznika Praw Dziecka, genezy Konwencji Praw Dziecka, ale przede wszystkim, poznali swoje najważniejsze prawa zapisane w tym dokumencie. Prezentacja multimedialna pomogła dzieciom zrozumieć i przełożyć na codzienne sytuacje najważniejsze z przysługujących im praw. Oczywiście, wspólnie przypomnieliśmy obowiązki jakie spoczywają na dzieciach, jak choćby pomoc w domu, godne reprezentowanie swojej szkoły, przestrzeganie norm i zasad obowiązujących w rodzinie i społeczeństwie. Miłym akcentem jak zwykle okazała się książka – tym razem był to zbiór opowiadań Joanny Olech „Mam prawo i nie zawaham się go wykorzystać!”, która w zabawny sposób przenosi tematykę praw dziecka w codzienne sytuacje i realia.
Z tym jakże ważnym tematem odwiedziliśmy również dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi. Zarówno sześcio-, pięciolatki, jak i  te najmłodsze grupy przedszkolne, uważnie wysłuchały informacji przekazanych w trakcie spotkania, pięknie odpowiadały na zadawane pytania, choć była to dla nich na pewno trudna tematyka. Pomocne okazały się karty ilustrujące prawa dziecka, które przekazałyśmy Paniom przedszkolankom do prowadzenia dalszych rozmów w trakcie zajęć z dziećmi. Tym razem przeczytałyśmy przedszkolakom jedno z opowiadań z antologii „Moje prawa, ważna sprawa”, nawiązując oczywiście do omawianych wcześniej treści.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom szkół i przedszkoli, którzy w tym roku obdarzyli nasz wielkim zaufaniem i zechcieli właśnie z nami wprowadzić swoich podopiecznych w świat literatury pięknej i praw dziecka.
Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2019-12-04 13:03:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook