Spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem,
autorem „Niehalo”, „Cudu” i „Nowego Kwiatu Cesarza”

Data: 2008-06-17

Autor „Niehalo”, „Cudu” i „Nowego Kwiatu Cesarza” był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Spotkanie z autorem uświetniło uroczystość obchodów pierwszej rocznicy działalności bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Proza Karpowicza ( 2 pierwsze wymienione pozycje) jest na wskroś dynamiczna, dowcipna, ironiczna, operująca groteską i sarkazmem, zaskakująca i pomysłowa, znakomicie opisująca paradoksy współczesnej polskiej rzeczywistości i polskiej historii. Trzecia z wymienionych książek jest zdecydowanie inna, mniej epicka, bardziej reportażowa.
„Pisząc, myślałem oczywiście o "Cesarzu" Kapuścińskiego, choćby dlatego, że to jedyny tekst dotyczący Etiopii i jednocześnie dostępny polskiemu czytelnikowi. Kapuściński opisał schyłek Hajle Syllasje, ostatniego cesarza Etiopii. Kapuściński opisał zwarty świat, który można zrozumieć, opowiedzieć i zakończyć morałem. Powiedziałem "morałem", bo dla mnie "Cesarz" Kapuścińskiego nie jest bynajmniej reportażem – mamy do czynienia ze świetną literacką baśnią, nawiązującą do rzeczywistości, czy to ówczesnej polskiej, czy etiopskiej. Jak w baśni, charaktery postaci są czarne albo białe, a za morał niech posłuży opis mechanizmów władzy. Ja spróbowałem pokazać Etiopię trzydzieści lat później. To znaczy: porozrywaną, nieciągłą i bez morału.”

Uczestnicy spotkania zadawali pytania, na które autor barwnie i wyczerpująco odpowiadał. Chętnie dzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami i refleksjami z licznych podróży po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej.

Pani Lidia Słomińska i Joanna Kisielewicz – moderatorki DKK omówiły przygotowaną prezentację multimedialną o historii Dyskusyjnych Klubów Ksiązki. Jednocześnie zachęcały wszystkich tych, którzy jeszcze nie należą do DKK, by dołączyli do grona klubowiczów. Spotkania DKK odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca, zawsze o godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy!

Halina Wojskowicz

Data ostatniej zmiany: 2013-07-29 16:20:47

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook