Spotkanie z Barbarą Kosmowską
pisarką książek dla młodzieży i dorosłych

Data: 2010-12-08

 8 grudnia 2010 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską, pisarką książek dla młodzieży i dorosłych.

„Cześć –” takim okrzykiem powitała zebraną młodzież Barbara Kosmowska i tym samym od razu przełamała wszelkie lody. Dzięki temu jednemu słowu uczestnicy poczuli, że to spotkanie autorskie będzie inne niż wszystkie. Pani Basia, osoba o filigranowej figurze i dziewczęcej urodzie od razu trafiła do serc zebranych.

Przybyłego gościa serdecznie powitała Agnieszka Kazberuk, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. W kilku słowach przedstawiła dorobek literacki Barbary Kosmowskiej, zwracając uwagę na jej największe osiągnięcia i nagrody. Pisarka stwierdziła jednak, że chciałaby powiedzieć o sobie coś więcej - jako o osobie prywatnej, aby dzięki temu spotkanie mogło odbyć się w przyjacielskiej atmosferze. W humorystyczny sposób opowiedziała o swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu. Chciała tym zdobyć zaufanie i przychylność uczestników i w ten sposób zachęcić ich do aktywnego udziału w następnej części spotkania – pytaniach do autora.

Mimo niewielkich obaw pisarki, że przełamanie się i zadanie pierwszego pytania będzie najtrudniejsze, padło ono z widowni bardzo szybko. Młodzież interesowało przede wszystkim: skąd bierze pomysły na książki, czy tworząc postacie wzoruje się na konkretnych osobach, kto jest pierwszym czytelnikiem, w jaki sposób ocenia swoje dzieła po kilku latach? Pytaniom nie było końca, w chwili gdy pisarka kończył odpowiadać na poprzednie, padało kolejne. Osoba pani Basi i jej książki zaintrygowały młodzież, która chciała wykorzystać nadarzającą się okazję i zaskakiwała pisarkę poruszając coraz to trudniejsze kwestie. Autorka bardzo cieszyła się z takiej aktywności hajnowskich uczniów.

Na spotkanie z pisarką przyszły po dwie klasy z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Wśród uczniów znalazła się także młodzież należąca do Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży działającego przy bibliotece, dla nich to spotkanie miało szczególne znaczenie, ponieważ zaledwie kilka miesięcy temu omawiali książkę Barbary Kosmowskiej pt. „Pozłacana rybka”. Lektura ta spotkała się z dużym ich zainteresowaniem i dostała bardzo dobre noty. W trakcie spotkania mieli możliwość zapytania autorki o kulisy powstania tej powieści. Przy okazji dowiedzieli się, że właśnie „Pozłacana rybka” zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Pisarka uchyliła także rąbka tajemnicy mówiąc o swojej najnowszej książce, która będzie nosiła tytuł „Samotni.pl”, a jej tematem przewodnim będą problemy „eurosierot”.

W swoich wypowiedziach pani Basia zachęcała młodzież do czytania książek, nie tylko jej autorstwa. Podkreślała korzyści jakie niesie ze sobą kontakt z dobrą literaturą. Wspominając swój debiut w czasopiśmie „Na przełaj”, który miał miejsce jeszcze w czasach liceum, chciała zainspirować młodzież do własnych prób literackich. Stwierdziła także, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie kariery pisarskiej, sama bowiem swoją pierwszą powieść wydała w 2000 roku, czyli prawie 30 lat po debiucie. Spytana o lektury swojej młodości wymieniła wśród swoich ulubionych pisarzy: Hannę Ożogowską, Krystynę Siesicką, Jerzego Kerma, Astrid Lindgren.

Łatwość z jaką Barbara Kosmowska zjednała sobie sympatię gimnazjalistów, szczerość, z którą dzieliła się z nimi swoimi przemyśleniami, potwierdziły, że pisarka chce i umie zrozumieć sposób myślenia, czy też problemy współczesnej młodzieży. Dlatego też, konstruując postaci swoich powieści stara się, aby nie były one wyidealizowane i oderwane od rzeczywistości. Chce, by czytelnik odnalazł w nich cząstkę siebie lub kolegi z ławki. W tym celu często śledzi fora internetowe, na których wypowiada się młodzieży, to one pozwalają jej bliżej poznać współczesnych nastolatków.

Na koniec spotkania, bibliotecznym zwyczajem, pani Basia otrzymała na pamiątkę książkę „Hajnówka w starej fotografii”. Była ona zachwycona podarunkiem, gdyż zapałała sympatią do hajnowian i z przyjemnością lepiej pozna nasze miasto. Po spotkaniu zebrani mieli możliwość zakupu książek i otrzymania autografu.

Można śmiało stwierdzić, że pisarka w ciągu godziny odnalazła drogę do serc nastoletnich czytelników. Żegnając autorkę młodzież wyraziła nadzieję, że takich spotkań będzie więcej, przy okazji życząc sobie, by wszyscy dorośli były tacy jak Barbara Kosmowska.

Spotkanie zostało upamiętnione w Kronice Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, w której to Barbara Kosmowska nakreśliła autograf. Wpis brzmi następująco:

„Kochana ta Hajnówka młodzieżowa…
Ciekawska, pytająca, rozczytana…
Za ten cudowny kontakt serdecznie
dziękuję bibliotecznym Aniołom,
Tak życzliwym, że nie raz zatęsknię.
Z przyjaźnią
Basia Kosmowska

Spotkanie z Barbarą Kosmowską odbyło się dzięki uprzejmości Instytutu Książki i Książnicy Podlaskiej, które chciały nagrodzić i wyróżnić nasz prężnie działający Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży.

Powieści Pani Barbary dostępne są w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz w Wypożyczalni dla Dorosłych. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam do korzystania.

Barbara Kosmowska urodzona w Bytowie w 1958 r. debiutowała już w liceum, publikując wiersze w czasopiśmie "Na przełaj". Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, tam także obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O pisarstwie Z. Urbanowskiej. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest ona laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Dziennik Polskiej Bridget Jones", nagrodę tą otrzymała za książkę Teren prywatny. Dzięki powieści Buba zwyciężyła także w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Uwierz w siłę wyobraźni". Do tej pory opublikowano następujące książki jej autorstwa:

- Głodna kotka - Wydawnictwo Twój Styl, 2000 (książka zaistniała wyłącznie jako prezent dla czytelniczek pisma, nie trafiając na księgarskie półki)
- Teren prywatny - Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2002 Gobelin - Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, 2002
- Prowincja Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2002
- Buba - Wydawnictwo Muza; Media Rodzina, 2002
- W górę rzeki - Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2003
- Niebieski autobus - Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2004
- Buba. Sezon Ogórkowy - Wydawnictwo Literatura, 2007
- Pozłacana Rybka - Stentor 2007
- Hermańce - WAB - 2008


Barbara Frankowska

Data ostatniej zmiany: 2013-08-29 11:16:34

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook