Rajd Rowerowy im. plutonowego Bolesława Bierwiaczonka
15 września 2013 roku, odbył się kolejny, już trzeci Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka, który zginął 17 września 1939 roku w obronie Hajnówki.
Bolesław Bierwiaczonek urodził się w 1916 roku na Wileńszczyźnie. Po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej, został skierowany do Szkoły Podoficerskiej CKM w Nowogródzkiej Brygadzie Kawalerii w Baranowiczach. Po jej ukończeniu otrzymał stopień kaprala i służył w drugim plutonie szwadronu ciężkich karabinów maszynowych 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Wołkowysku. 1 września 1939 roku, w dniu wybuchu II wojny światowej pułk w którym służył kapral Bierwiaczonek przybył na Podlasie. 16 września jego oddział przybył do Hajnówki. zatrzymał się w okolicach ulicy Lipowej. Wczesnym rankiem 17 września na ulicę Lipową, od strony ulicy 3 Maja wkroczyły niemieckie czołgi III Korpusu Pancernego. Rozpoczęła się strzelanina, terkotały karabiny maszynowe, atakowała niemiecka piechota. Kapral Bierwiaczonek przy użyciu amunicji przeciwpancernej unieruchomił trzy niemieckie czołgi, jeden został rozbity, dwa uszkodzone. Strzelał nawet wówczas gdy obok, dwaj żołnierze z obsługi ckm-u już polegli. Został ciężko ranny, pociski utkwiły w jego głowie, zmarł 17 września, podczas ewakuacji oddziału w kierunku Białowieży. Miał zaledwie 23 lata, został pochowany we wsi Budy w Puszczy Białowieskiej. Mieszkaniec wsi, stolarz Jan Sawicki, ofiarował deski i na poczekaniu zrobił trumnę. Bolesław Bierwiaczonek pośmiertnie został mianowany plutonowym oraz odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W 1964 roku Gminna Spółdzielnia w Białowieży ufundowała bohaterowi nagrobek . 20 listopada 1973 roku zwłoki kaprala ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku. W Hajnówce w hołdzie 3 Pułkowi Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w 1981 roku, odsłonięto kamień pamiątkowy. W 1985 roku odsłonięto kamień ku czci żołnierza Bolesława Bierwiaczonka, upamiętniający obronę miasta we wrześniu 1939 roku. W 2011 roku skwerowi na którym znajduje się obelisk nadano imię plutonowego Bolesława Bierwiaczonka.
Mimo deszczowej pogody, na Skwerze im. plut. Bolesława Bierwiaczonka i przed Miejską Biblioteką Publiczną, przed godziną 9.00 pojawiała się coraz liczniejsza grupa hajnowian, którzy w ten niecodzienny sposób, oddali hołd żołnierzom września 1939 roku, poległym w obronie naszego miasta. „... żołnierze walczyli o Polskę, ... szli bez względu na pogodę, my uczcimy Ich waleczność i pamięć... pogoda nie ma znaczenia, wystarczyło właściwie się ubrać..."
Minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy. Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka i Jerzy Kuczko, wielokrotny zwycięzca wyścigów kolarskich dookoła Polski, wysoko notowany w Mistrzostwach Polski złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku plut. Bolesława Bierwiaczonka. Organizatorzy rajdu złożyli też kwiaty na grobach żołnierzy poległych 17 września 1939 r., pochowanych na cmentarzu katolickim. Długim korowodem, trybą leśną, wszyscy pojechali do Bud. Rajd prowadził burmistrz Jerzy Sirak i kolarz Jerzy Kuczko, oraz przewodnicy Nina Zin i Janusz Antipow. Niezależnie od wzrostu i wieku wszyscy byli ubrani w żółte koszulki z logo Rajdu, oznakowaną trasą marszu 3 Pułku Strzelców Konnych z września i października 1939 r. i miejsc stoczonych bojów.
Przed pomnikiem plut. Bolesława Bierwiaczonka oczekiwali mieszkańcy Bud. Przedstawiliśmy zebranym sylwetkę polskiego żołnierza, przebieg wojennych wydarzeń i okoliczności Jego tragicznej śmierci. Pamięć bohatera, ponownie uczciliśmy minutą ciszy. Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka, Alla Gryc przewodnicząca Rady Miasta i Józef Sawicki wieloletni opiekun grobu plut. Bolesława Bierwiaczonka złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Po zakończeniu części oficjalnej spotkaliśmy się w „Zajeździe u kolarza" . Wszystkim smakował bigos i kiełbaski z grilla. Rozgrzewała herbatka i aromatyczna kawa, a na deser były słodkie bułeczki. Degustacjom towarzyszyła muzyka i pieśni wojskowe, w wykonaniu Wiktora Sołoduchy.
Burmistrz Jerzy Sirak uhonorował dyplomami i nagrodami najmłodszych uczestników rajdu. I dzieciom i ich rodzicom, wielkie brawa, szczególnie Oliwce, która już po raz trzeci uczestniczyła w rajdzie, tym razem, jechała sama na małym dziecięcym rowerku. Wielki ukłon i szacunek najstarszemu uczestnikowi rajdu. Pan Eugeniusz Puch, ma ukończone 85 lat, z przyjemnością, jak twierdził pokonał trasę i już zadeklarował swój udział w przyszłorocznym rajdzie. Dyplomami i gromkimi brawami nagrodziliśmy zorganizowane grupy: Zespół Szkół Nr 3 w Hajnówce, Powiatowy Ośrodka Wsparcia, oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wiedzą o historii mogli wykazać się wszyscy, zgłaszający się do konkursów. Fundatorami nagród i upominków byli organizatorzy rajdu oraz latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans.
W imieniu uczestników i organizatorów, składamy najserdeczniejsze podziękowania szczodrobliwym sponsorom. Rokrocznie, wspierają Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka: Pani Mieczysława Bogdanowicz - PSS Społem w Hajnówce, Pan Daniel Podolszyński - Piekarnia Podolszyńscy, Pan Jerzy Kuczko - Zajazd u Kolarza.
Dziękujemy Panu Dariuszowi Kułakowi Komendantowi Policji, Panu Adamowi Mojsie zastępcy Komendanta Policji oraz panu Michałowi Leoniewskiemu Naczelnikowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce za umożliwienie przejazdu i asekurację uczestników rajdu przejeżdżających ulicami miasta.
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Bieleckiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Hajnówka za możliwość przejazdu tak licznej grupy trybą leśną. Przypomnimy się za rok!
Organizatorzy:
- Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki,
- Miejska Biblioteka Publiczna im dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce,
- Urząd Miasta Hajnówka.
Alla Gryc.
Fot. Robert Aleksiejuk, Janusz Antipow, Krystyna Kościewicz, Adam Myrcha, Emilia Rynkowska.