Premiera filmów Tomasza Onikijuka „Dotyk ciszy", „To Ja robotnik Leśny – Duch Puszczy" i otwarcie „Wystawy prac plastycznych Bartosza Szpakowicza"
Wielkim wydarzeniem było spotkanie zorganizowane 17 stycznia 2014 r. w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Licznie przybyli zainteresowani hajnowianie. Było to pierwsze spotkanie, zorganizowane po generalnym remoncie w ramach projektu „Aranżacja i wyposażenie MBP w Hajnówce” realizowanym przez Instytut Książki w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego priorytetowym celem jest przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.
Spotkanie było premierą dwóch nowych filmów w reżyserii Tomasza Onikijuka i Bogusławy Czarkowskiej: „To Ja robotnik Leśny – Duch Puszczy” i „Dotyk ciszy”.
Film „To ja robotnik leśny …” pokazuje życie mieszkańców wsi Puszczy Białowieskiej. Ich dzieciństwo i młodość. Pracę, odpoczynek i uroczyste świętowanie utrwalone na starych fotografiach. Obrazy przeplatają się z relacjami bohaterów, którzy wspominają ciężką pracę w lesie i na puszczańskich zrębach. Wspominają biedę, która w czasach powojennych doskwierała wszystkim. Natomiast leśnicy mówią: Puszcza kiedyś była radosna, dzisiaj jest smutna. Praca w puszczy zawsze była bardzo ciężka, ale dawniej ludzie byli weselsi. Ciężko pracowali, żyli w biedzie.... ale zawsze szli do pracy z uśmiechem. Dzisiaj są naładowani negatywna energią. Martwią się o przyszłość i los Puszczy Białowieskiej.
"Dotyk ciszy” to film o depresji młodej malarki, która zaprzestała malowania, całe dnie spędzając w łóżku. Pewnego przedpołudnia wychodzi na spacer, na ulicy spotyka młodego chłopaka malującego obraz. Kobieta zauważa, że maluje jej portret. Ten fakt ją zaskakuje i zadziwia. Przygląda się młodemu artyście, poznaje go bliżej. Chłopiec zaprasza ją do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce, którego sam jest uczniem. Pokazuje wystawy prac plastycznych eksponowanych na wystawie w Ośrodku. Malarka przychodzi tam na zajęcia plastyczne. Przygląda się pięknu powstających prac uczniów. Jest pod wielkim wrażeniem ich sztuki. Zaczyna ponownie malować. Zaprzyjaźnia się z tym niezwykłym chłopcem. Główne role w filmie grają Bogusława Czarkowska i Bartosz Szpakowicz, a ich prace eksponowane w Małej Galerii MBP towarzyszyły uroczystości.
O swoich pasjach, zainteresowaniach i pracy nad realizacją filmów opowiadał Tomasz Onikijuk. Poznaliśmy Bogusławę Czarkowską, która od trzech lat mieszka w Hajnówce. Tu u nas realizuje swoje ambicje i marzenia. Z zawodu jest dekoratorem wnętrz, a jej zainteresowaniami są: fotografia, malarstwo, rękodzieło użytkowe, a od niedawna także film.
Zebranych ujęło spotkanie z Barkiem Szpakowiczem i jego przepięknymi pastelami … i rolą w filmie. Wzruszające były wypowiedzi mamy Bartka, pani Haliny Szpakowicz.
W imieniu Burmistrza miasta Hajnówka pan Jarosław Grygoruk, sekretarz miasta Hajnówka ciepło i serdecznie podziękował Bogusławie Czarkowskiej, Tomaszowi Onikijukowi i Bartoszowi Szpakowiczowi za ich dotychczasową pracę, innowacyjność działań i wytrwałość w realizacji planów i marzeń. Wręczył wszystkim pamiątkowe upominki.
Miło było usłyszeć tak wiele słów radości, dumy, gratulacji i serdeczności przekazanych Bartoszowi i jego mamie, z wielkim wzruszeniem wypowiedzianych przez panią Lucynę Wawreszuk dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce. Panie: Lucyna Wawreszuk, Kamila Muśko-Parfieniuk i Dorota Frankowska-Sajewicz przez lata pracowały z Bartkiem. W dowód ich sympatii podarowały mu zestaw farb i sztalugę do malowania
O zdolnościach artystycznych Bartka bardzo serdecznie wypowiadał się pan Michał Bajko dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej, których uczniem jest obecnie Bartek.
W imieniu organizatorów uroczystości serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Alla Gryc
Fot. Ewelina Sidoruk, Alla Gryc