Spotkanie z podróżnikiem, pisarzem ROMUALDEM KOPERSKIM

Data: 2014-02-20

20 lutego 2014 r. miało miejsce spotkanie z  podróżnikiem Romualdem Koperskim,  autorem bestsellerów: Pojedynek z Syberią, Przez Syberię na gapę, Syberia zimowa Odyseja. Książki Romualda Koperskiego w naszej bibliotece cieszą się ogromną poczytnością zatem i na spotkanie przybyło wielu sympatyków Jego twórczości.

Romuald Koperski opowiadał o swoich podróżach. Pierwszą podróż przez Syberie odbył  w1994 r. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii, Amerykę Północną, Kanadę, Stany Zjednoczone. Fragmenty relacji z tej podróży opublikował w książce Pojedynek z Syberią. W 1998 odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie (długość 4500 km). Za tę podróż otrzymał prestiżową nagrodę - Kolosa i tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej brawurowej wyprawie napisał kolejną książkę Przez Syberię na gapę.

Romuald Koperski jest pomysłodawcą i organizatorem czterech rajdów samochodowych „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia - Gigant 2004” na trasie Atlantyk - Pacyfik - Atlantyk, liczącego 30.000 km. Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia.

W 2008 r. zorganizował ekspedycję samochodową  najtrudniejszą w historii motoryzacji. We trójkę wraz z Marianem Pilorzem oraz Rosjaninem Wiktorem Majarowskim wystartowali spod Wieży Eiffla na trasę The Great Expediton Of The Century-Lizbona-Paryż-Syberia-Nowy Jork. Po przebyciu 18000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Jewgiekinotu (ros. Евгекинот). Jako pierwsi w historii motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem. O tym wyczynie można przeczytać w książce Syberia Zimowa Odyseja.

W czasie ekscytującego spotkania obejrzeliśmy wiele niezwykłych fotografii, poznaliśmy też wiele niesamowitych przygód, jakie podróżnik przeżył na Syberii.  Pytanie o odśnieżanie skwitował uśmiechem. Zapytany o autostrady  odpowiadał „ autostradą jest zamarznięta rzeka np. Lena na całej jej szerokości. Podróżujący ma zawsze przywiązany do ręki sznurek, a  na drugim jego końcu jest uwiązany mały karnister paliwa. Na wypadek gdyby lód się załamał i samochód zaczął się zapadać, taki kanister paliwa ratuje życie. Podkreślał, że mróz na Syberii sięga nawet do minus 60.  Paliwo posłuży na rozpalenie ogniska i przetrwanie. W najlepszym przypadku, mogą upłynąć nawet dwa tygodnie zanim na trasie pojawi się przejeżdżający samochód…”

Sympatyków mocnych wrażeń i ekscytujących syberyjskich wypraw zapraszamy do lektury książek Romualda Koperskiego. Wszystkie tytuły są dostępne w zbiorach naszej biblioteki.

                                                                                                                            Alla Gryc, Fot. Ewelina Sidoruk

Data ostatniej zmiany: 2014-02-14 13:30:14

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook