Spotkanie z Mirą Łukszą i promocja książki "Życie pozagrobowe"

Data: 2014-03-26

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego była Mira Łuksza z promocją najnowszej książki „Życie pozagrobowe i inne”. Przypomnijmy, że Mira Łuksza pochodzi ze wsi Borowe w gminie Narewka, ale urodziła się w 1958 r. w Hajnówce. Jest absolwentką hajnowskiego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku. Hajnówka wciąż pozostaje jej bliska, mimo że mieszka i pracuje w Białymstoku.

Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorem. Debiutowała w 1973 r. na łamach tygodnika „Niwa”. Od 1985 r. współpracuje z tym tygodnikiem na stałe. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża” oraz Związku Literatów Białoruskich. Pisze po białorusku i po polsku. Jej teksty  tłumaczono na język angielski, czeski i rosyjski. Wydała sześć tomików poezji: „Zamowa” (1993), „Jest” (1994), „Wiersze tutejsze” (2003), „Zwierzaczki z tutejszej paczki" (2009), „Pod znakiem Skorpiona” (2011), „Biały stok” (2012) i sześć tytułów prozy – „Dziki ptak wróbel” (1992), „Wyspa” (1994), „Babskie historie” (2001), „Dziewczynka i chmurka” (2006), „Historie z tego świata" (2008), „Życie pozagrobowe i inne” (2013).

Ta ostatnia, promowana książka, to zbiór opowiadań:  „Życie pozagrobowe i inne”, „Pociąg”, „Życie seksualne Dzikiej”, „Wałek”, „Syreny”, „Haftowane serce”, „Aptekarka”, „Czarna wdowa”, „Życie dzbana”, „Bazyl Bizun i muzy”, „Karciny Katarzyny”, „Kulaska, „Baśń o białej lilii i piwie”, „Jaryna”, „Pierzyna”, „Mariusz”, „Muza”, „Piłka nożna”, „Stos Samabusia”, „Wiktor, Nikifor i Renia”, „Śmierć i Olga”, „Noc w Bielsku”, „Człowiecze słowa”, „Kobieta z chorą ręką”, „Karolek”, „Kalina”, „Motyczka”, „Gumiaki”, „Filip w fasoli” , „Abadurki” i „Dosine  niebo”.

Pisarka opowiadała o sobie, o swoich zainteresowaniach  literackich i drodze twórczej. Ujęła nas szczerością wypowiedzi, uśmiechem i wielką serdecznością. Wzruszały fragment czytanych opowiadań - opowiadań, w których  opisuje zdarzenia  fakty znane jej z autopsji. Opisuje ludzi, ich emocje, zachowania i reakcje. Są to opowiadania, które oddają nasze podlaskie klimaty.

Zapraszamy do lektury książki „Życie pozagrobowe i inne”. Egzemplarz z dedykacją autorki jest dostępny w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

                                                                                                          Alla Gryc

 

 

Data ostatniej zmiany: 2014-03-21 11:25:26

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook