„O życiu bez chorób” - spotkanie z nutricjologiem
Na prośbę naszych czytelników zorganizowaliśmy spotkanie z panią Alicją Rogińską lekarzem nutrocjologiem.
Nutricjologia to nauka o żywieniu, która obejmuje: badanie składników odżywczych w pokarmach, zasady żywienia, prawo oddziaływania żywności i jej wpływ na organizm. Z jednej strony nutricjologia bada wpływ zasad żywienia oraz procesu konsumpcji na zdrowie ludzi, w celu ułatwienia procesu trawienia żywności, przetwarzania, wykorzystania i wydalania organizmu jej z organizmu. Z drugiej strony, nauka ta docieka motywów wyboru żywności przez człowieka i mechanizmów wpływu tego wyboru na jego zdrowie.
Dowiedzieliśmy się między innymi jak istotne jest myślenie o kondycji własnego organizmu i jak ważne jest prawidłowe odżywianie. Szczególnie istotne jest oczyszczanie organizmu, poprzez eliminowanie toksyn, które wpływa na lepsze samopoczucie i smukłą sylwetkę. Priorytetem jest utrzymanie przede wszyskim jelit w odpowiedniej kondycji, co warunkuje nie tylko efektywność oczyszczania organizmu, ale również przesądza o możliwości wchłaniania substancji odżywczych. Substancje toksyczne zgromadzone w nieprawidłowo pracujących jelitach zaburzają również przemianę materii.
Sprzymierzeńcem w procesie oczyszczania jelit ze szkodliwych substancji jest błonnik pokarmowy, a właściwie frakcja błonnika nierozpuszczalnego. Usunięcie substancji szkodliwych z organizmu dodaje energii do działania, wzmacnia pamięć i koncentrację, przywraca siły do pracy. Jednym słowem, poprawia ogólną kondycję organizmu.
Czyste jelita umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń także z innych narządów, co przejawia się w zdrowym wyglądzie skóry, lepszym samopoczuciu, większej odporności organizmu, a także prawidłowym procesie trawienia i wchłaniania.
Kolejnym punktem spotkania był temat substancji konserwujących. Substancje te kryją się pod symbolami "E" z numerami od E200 do E299. Do najczęściej spotykanych zalicza się sorbinian potasu - E202 i benzoesan sodu - E211. Obie substancje mogą wywoływać alergie, problemy gastryczne oraz negatywnie wpływać na cały organizm człowieka. Dodatkowo mogą być przyczyną migren, a niektóre z nich niszczą również witaminy z grupy B. W związku z czym, w naszej diecie powinna obowiązywać ważna reguła: im mniej konserwantów, tym lepiej dla zdrowia.
Wprawdzie producent, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi zamieścić informację, że użył konserwantu i podać jego nazwę, jednak polscy konsumenci rzadko czytają skład kupowanych produktów. Ponadto, konserwanty znajdują się często w produktach, w których zupełnie się ich nie spodziewamy. Stąd też, w trosce o własne zdrowie, należy dokładnie sprawdzać skład kupowanych produktów.Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie "E" oznaczają konserwanty i nie wszystkie konserwanty są wymienione w składzie. Najbezpieczniej jest kierować się przy wyborze produktu długim okresem przydatności do spożycia gwarantowanym przez pasteryzację, aseptyczny rozlew czy suszenie.
Alla Gryc
w imieniu Zespołu Pracowników
Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.
Fot. Alicja Karczewska, Irena Dawidziuk