Historia miasta Hajnówka od uroczyska leśnego do nadania praw miejskich.

Data: 2014-05-15

„Historia Hajnówki od uroczyska leśnego do nadania praw miejskich”  jest lekcją prowadzoną w bibliotece formie prezentacji multimedialnej. Prezentacja  zawiera ponad 120 slajdów. Pokazujemy rewelacyjne mapy, dokumenty, ryciny i niezwykłe fotografie, które są perełkami Kolekcji Regionalnej naszej Biblioteki.

Prezentację rozpoczynamy od polowań królewskich Władysława Jagiełły, wzmiankujemy o polowaniach kolejnych władców polskich, przedstawiamy system ochrony Puszczy i jego ewaluację w czasach królewskich, prezentując kolejne mapy Puszczy Białowieskiej.  Pokazujemy jak od uroczyska leśnego -  które było zalążkiem dzisiejszego miasta - nad rzeką Skarbosławką, powstała Straż Hajnowska, potem wieś Hajnówka. W czasach carskich doprowadzono tu kolej, powstały też drogi kołowe. W 1910 roku Hajnówka liczyła 600 mieszkańców. Podczas I wojny światowej zbudowano: dwa tartaki, fabrykę chemiczną i sieć kolejek leśnych. Powstała osada fabryczna, która w 1929 r. awansowała do rangi Gminy. Największy rozwój Hajnówki przypada na okres międzywojenny, co ilustruje liczba mieszkańców. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku było  tu zaledwie 117 mieszkańców, w 1928 roku już 728, a w roku 1938  około 17 tysięcy.

Historię naszego miasta sukcesywnie popularyzujemy wśród młodzieży szkolnej. Cieszymy się że w majowych obchodach Tygodnia Bibliotek wzięli udział  uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Serdecznie dziękujemy nauczycielom: pani Irenie Stelmach i panu Marcinowi Czabaj za rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań  historią miasta i regionu oraz wychowanie w przyjaźni z książką i biblioteką.

              Alla Gyc           

w imieniu zespołu pracowników    

Miejskiej Biblioteki Publicznej

im. dr. Tadeusza Rakowieckiego

Fot. Ula Patyk, Ewelina Sidoruk.

 

Data ostatniej zmiany: 2014-06-07 10:43:45

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook