15 października 2014 roku, Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego zorganizowała blok spotkań z Hanną Schmidt - specjalistą ds. edukacji w Białowieskim Parku Narodowym. Spotkania zatytułowane „Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki?” miały być inspiracją do powstania komiksów, na których wykonanie ogłoszono konkurs.
Przedsięwzięcie spotkało się z wielkim zainteresowaniem, tematem edukacji przyrodniczej zainteresowali się dyrektorzy i nauczyciele hajnowskich szkół. Tłumy uczniów przewinęły się tego dnia w bibliotece. Spotkanie adresowane do różnych grup wiekowych zorganizowano w trzech różnych godzinach. Pierwsi, pojawili się uczniowie I-II klas Gimnazjum nr 1, pod opieką Danuty Samerek, Aliny Tichonuk i Teresy Czemerych. Następną grupę stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 pod opieką Jolanty Stawarz i Aliny Guryniuk. Kolejną grupą byli uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 wraz z opiekunami Joanną Rejent i Jolantą Parfieniuk. Blok spotkań edukacyjnych zakończyła wizyta grupy dzieci, podopiecznych Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, pod opieką Grażyny Jałozy i Kamili Muśko-Parfieniuk.
Gości spotkań serdecznie witała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego- Pani Alla Gryc. Przedstawiła osobę Pani Hanny Schmid, a także podziękowała nauczycielom za udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną podkreślając wagę tej współpracy w edukacji dzieci i młodzieży.
Pani Hanna Schmidt zachwyciła młodzież wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. Prelekcję rozpoczęła przedstawieniem ogólnych wiadomości o Puszczy Białowieskiej i prezentacją zamieszkujących ssaków i drapieżników. Opowiedziała o głównych cechach ssaków drapieżnych, urozmaicając wypowiedź ich niezwykłymi fotografiami. Zobaczyliśmy m.in. kunę leśną, wydrę oraz łasicę, która jest najmniejszym drapieżnikiem świata. Dowiedzieliśmy się, że Puszczę Białowieską zamieszkuje jedynie ok. 20 rysi. Niewiele, jednak na tle całej Polski to właśnie w naszej puszczy jest ich najwięcej. Ryś jest jedynym dzikim kotem zamieszkującym Puszczę Białowieską. Preferowanym pokarmem rysia są sarny, a polowanie najczęściej odbywa się nocą. Pani Hanna Schmidt pokazała wspaniałą animacje obrazującą proces przechowywania zdobytego pokarmu. Dorosłe rysie pod koniec lutego rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu samic, potrafią przejść dziennie nawet 17 km. Młode rysie przychodzą na świat w maju, jest ich ok. 1-4 w miocie. Samice opiekują się młodymi około 10 miesięcy.
Największą uwagę dzieci przyciągnęła obroża założona na szyi rysia, którą dostrzegli na jednym ze zdjęć. Pani Hanna Schmidt dokładnie wyjaśniała, że poprzez założenie takiej obroży naukowcy badają życie oraz zachowanie rysia. Dzięki temu nadajnikowi zdobywa się informacje oraz zdjęcia obrazujące wędrówki, polowania i tryb życia rysia. Tu również zostały pokazane zdjęcia rysia w Puszczy Białowieskiej, które naukowcy uzyskali dzięki nadajnikowi.
Kolejnym omawianym zwierzęciem był wilk - największy drapieżnik Puszczy Białowieskiej. Na tym terenie zamieszkuje ich ok. 20. Wilki charakteryzują się życiem stadnym. Po 3 tygodniach od urodzenia opuszczają norę. Już od najmłodszych lat są ze sobą związane emocjonalnie i ta więź trwa przez całe życie. Samiec jest bardzo wierny samicy. Nawet na polowania chodzą stadem. Jedną z ciekawych cech wilków jest zachowanie samicy przed porodem. Wilczyca wykonuje wiele nor, które przygotowuje na wypadek przenoszenia młodych w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Wilki są masywnymi ssakami, potrzebują jeść 6 kg mięsa dziennie, dlatego też głównie polują na jelenie. Wilki porozumiewają się niewerbalnie, za pomocą wycia, szczekania, mimiki oraz budowy ciała.
Pani Hanna Schmidt przedstawiła również wilka jako bohatera literackiego, który jest postrzegany za groźne i niebezpieczne zwierzę. Tymczasem okazuje się, iż nigdy nie było na świecie odnotowanego przypadku ataku wilka na człowieka. W związku z tym nie należy się bać wilków oraz nie robić im krzywdy. Wilk jest pod ochroną. Po wykładzie wysłuchaliśmy bajki o dobrym wilku. Wszyscy jednogłośnie oznajmili, że nie będą się bać wilka i z pewnością zapamiętają jego dobre cechy wygłoszone w bajce.
Wielką frajdę mieli uczniowie Powiatowego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, którym Pani Hanna Schmidt zaproponowała konkursy i zabawę z maskami wilka.
W ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Aresztem Śledczym w Hajnówce
„Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki?” poznali również podopieczni aresztu. http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-bialystok/areszt-sledczy-hajnowka/news,26834,lekcja-przyrody.html
Wykład Hanny Schmidt był wspaniałą lekcją edukacji przyrodniczej. Czy pojawią się prace konkursowe? Czy powstaną komiksy? Na pewno tak, a promocja komiksów zapewne także odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Anita Sacharczuk