„Sztuka komiksu”
W ramach organizacji czasu wolnego podczas ferii zimowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego odbyły się warsztaty „Sztuka komiksu”. Zajęcia prowadził dr Tomasz Samojlik. Za dnia naukowiec – badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach… pisze o hajnowianinie Tomaszu Samojliku wydawnictwo komiksowe Gildia.pl.
To były wyjątkowe warsztaty, tak jak i wyjątkowy jest nasz Tomasz Samojlik. Jego praca edukacyjna jest bardzo wysoko oceniana nie tylko przez hajnowian. Tomasz Samojlik jest dumą naszego miasta. Przypomnijmy, że w II edycji ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w 2007 r. otrzymał nagrodę „Mistrz Popularyzacji Wiedzy - Złoty Umysł". W 2010 r. uhonorowany nagrodą im. Artura Rojszczaka przyznaną przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2011 r. z okazji Jubileuszu 60. lat Praw Miasta Hajnówka odznaczony Medalem Burmistrza Miasta. W 2012 r. otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP w VII edycji konkursu Popularyzator Nauki. Uchwałą Rady Powiatu został Zasłużonym Powiatu Hajnowskiego.
Tomasz Samojlik komiksy rysuje od wczesnego dzieciństwa. Ta pasja zaczęła się już w przedszkolu. Namiętnie czytał komiksy, był też ulubionym czytelnikiem biblioteki. Jako mały chłopiec uważnie śledził zapowiedzi wydawnicze Tytusa czy Kajko i Kokosza, a następnie czekał przed biblioteką czy też księgarnią na otwarcie i upatrzony komiks. Kieszonkowe bez zahamowania wydawał na komiksy. Rysował i marzył, że będzie twórcą komiksów. Pierwsza publikacja pt. "Wiedźmin. Dwie wieże funduszu emerytalnego" powstała podczas studiów. Po ich ukończeniu podjął pracę w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży i bez reszty poświęcił się pracy naukowej. Komiksy wciąż jednak były dla niego bardzo ważne. Nie dawały spokoju, aż wpadł na pomysł stworzenia historii, które miałyby dobrze napisaną fabułę, a jednocześnie przemycały rzetelne informacje o zwierzętach i zjawiskach przyrodniczych. Chciał, by często niezrozumiałe pojęcia naukowe trafiały do dzieci. Tak powstała seria czterech książeczek o małym żubrze Pompiku poznającym świat przyrody. Tym sposobem, treści naukowe, podane w przystępnej formie, ubarwione kolorowymi i wesołymi ilustracjami, okazały się świetnym formą na przekazanie dzieciom solidnej porcji informacji o życiu zwierząt i otaczającym je środowisku. Pompik szybko zdobył sympatię dzieci w całej Polsce. Z myślą o starszych odbiorcach, Pan Tomasz stworzył komiks popularno-naukowy "Ostatni żubr"; jego bohaterem jest mały żubr, który przetrwał zagładę gatunku. Opowieść jest osadzona w realiach 1919 roku, kiedy to wśród chaosu i zamętu po zakończonej I wojnie światowej, w Puszczy Białowieskiej zginął z rąk kłusownika ostatni żyjący na wolności żubr - opowiada autor. Później był komiks pt. "Żubr Żorż" - zbiór krótkich historyjek o człekokształtnym żubrze. Powstały również inne komiksy, poświęcone innym zwierzętom, takim jak wilk Ambaras, wyderka Salwinka, czy wreszcie ryjówka Dobrzyk.
Pierwszą część spotkania otworzyła prezentacja multimedialna przedstawiająca podstawowe treści naukowe za pośrednictwem postaci komiksowych, wykreowanych przez Tomasza Samojlika. Jego pełen humoru styl prowadzenia zajęć spotkał się z dużym entuzjazmem dzieci i młodzieży. W części praktycznej, uczestnicy mieli za zadanie narysować miny: wesołą, zdziwioną, groźną, bardzo złą. Następnym krokiem było wymyślenie własnej postaci komiksowej, opowiedzenie o niej, a także obdarzenie jej oryginalnymi cechami i nietuzinkową biografią. W rezultacie, powstać miały zamknięte w czterech scenkach komiksu, historyjki dotyczące stworzonych wcześniej bohaterów, co uczestnikom udało się znakomicie. Spośród najciekawszych pomysłów wymienić należy historię chłopca, który przypadkiem zniszczył Facebooka czy podstępnej kobiety-smoka, planującej zagładę biblioteki.
W imieniu uczestników warsztatów „Sztuka Komiksu” i zespołu bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce z całego serca dziękujemy Panu Tomaszowi Samojlikowi za wspaniałe zajęcia oraz wszystkie wydane dotychczas książki i komiksy.
Zapraszamy do biblioteki tych wszystkich, którzy jeszcze nie znają książek Tomasza Samojlika i chcą przeżyć niezapomniane przygody z żubrem Pompikiem, wilkiem Ambarasem czy wydrą Salwinką.
Alla Gryc