Ferie w bibliotece

Data: 2015-02-07

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce w ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci  i młodzieży podczas ferii zimowych    zorganizowała blok zajęć edukacyjnych i rozrywkowych.            

Plakaty i ulotki „Fantastyczne ferie w bibliotece” wraz z programem i określonymi terminami planowanych zajęć umieszczono na stronach www.biblioteka.hajnowka.pl i www.hajnowka.pl. Akcję promującą ferie rozpoczęto podczas prezentacji książki „Bajki z czystej kartki”. Publikacja, wydana staraniem Fundacji na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI – TO MY w partnerstwie z Aresztem Śledczym w Hajnówce, zawierała teksty napisane przez osadzonych w Areszcie Śledczym, zilustrowana przez dzieci z Przedszkola nr 2 i Przedszkola nr 5 w Hajnówce. „Bajki z czystej kartki” czytane były również w trakcie zajęć podczas ferii. 

Inauguracja Ferii Zimowych w Bibliotece odbyła się 24.01.2015 r. godz. 10.00. Tego dnia, w programie przewidziano luźne rozmowy o zainteresowaniach, głośne czytanie baśni i  fragmentów m.in. „Bajek z czystej kartki”. Urozmaiceniem były gry i zabawy ruchowe, a także oglądanie filmów animowanych. Prowadzone były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały malowanki i kolorowanki wybranych postaci bajkowych, poznały techniki sztuki orgiami i wykonywania papierowych sówek, drzewek, ośmiornic i robotów. Efekty tych zajęć eksponowano na wystawie w Oddziale dla Dzieci.

26.01.2015 r. godz. 10.00 odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater baśni Grimm” ogłoszonego przez Bibliotekę w ramach obchodów 230. rocznicy urodzin Jacoba Grimma. Do konkursu przystąpiły wszystkie przedszkola samorządowe, a także prywatne placówki, „Leśna Kraina‘’ i „Kraina Radosnych Maluchów” w Dubinach. Po uroczystym podsumowaniu wyników, Panowie Jerzy Sirak – Burmistrz miasta, oraz Zbigniew Budzyński – przewodniczący komisji konkursowej wręczyli laureatom dyplomy, nagrody i podziękowania.              

„Kino za regałem”, to nowa inicjatywa, której celem jest ukazanie biblioteki jako przyjaznego miejsca spędzania wolnego czasu. Podczas seansów bajkowych dzieci obejrzały najpopularniejsze kreskówki, takie jak Smerfy, Kubuś Puchatek, Gumisie i Muminki. Film i książka – obie formy przekazu ciekawe, jednak konkurujące ze sobą, a nam jednak udało się zainteresować uczestników książkowymi wersjami ulubionych bajek. Jednocześnie odbywały się zajęcia plastyczne i techniczne. Dzieci malowały, kolorowały przygotowane malowanki, grały w gry planszowe. Animatorami zabaw dzieci byli wolontariusze, którzy dbali o bezpieczeństwo i rozrywkę najmłodszych użytkowników Biblioteki.

27.01.2015 r. godz. 16.00 odbyła się prelekcja Tomasza Popławskiego poświęcona brytyjskiemu serialowi „Doctor Who”. Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Znajomość tematu, precyzja wypowiedzi, sposób oceny i forma przekazu Tomasza Popławskiego wywarły wielkie wrażenie i wywołały burzliwą dyskusję. Pojawiły się ciekawe głosy młodych ludzi, dla których prelekcja Pana Tomasza była inspiracją do zorganizowania kolejnych spotkań w podobnej konwencji.

„Nasze skarby: dziedzictwo kulturowe Regionu Puszczy Białowieskiej” to temat wykładu i warsztatów Ewy Moroz-Keczyńskiej z BPN, które odbyły się 30.01.2015 r. Wykład połączony z prezentacją multimedialną i aktywnym udziałem uczestników, prowadził do zdefiniowania pojęć takich jak dziedzictwo, tradycja, religia, obrzędy i zwyczaje. Wspaniałą zabawą było układanie puzzli tradycji i samodzielne odrysowanie kształtów narożników okiennych zdobiących podlaskie domy. Dzieci spróbowały też swoich sił w zdobieniu wzorników fantazyjnie haftowanych ręczników. Ta forma, łącząca elementy edukacyjne z zabawą była ciekawą lekcją wiedzy o regionie, a wszyscy jej uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami.

W dniu 02.02.2015 r. wykład i warsztaty „Sztuka komiksu” prowadził Tomasz Samojlik. Prezentacja postaci komiksowych i bohaterów literackich wykreowanych przez Tomasza Samojlika spotkała się z dużym entuzjazmem dzieci i młodzieży uczestniczących w spotkaniu. W części praktycznej, uczestnicy mieli za zadanie narysować miny: wesołą, zdziwioną, groźną, bardzo złą, następnym krokiem było narysowanie postaci komiksowej, co prowadziło do powstania czterech scen autorskich komiksów. Najciekawsze pomysły, jak choćby ten o chłopcu, który przypadkiem zniszczył Facebooka czy inny, w którym bohater chciał zlikwidować bibliotekę, wywołały uśmiech na twarzach uczestników i samego prowadzącego, który radośnie stwierdził „Całe szczęście, że biblioteki nie udało się zniszczyć”.

03.02.2015 przygotowaliśmy spotkanie warsztatowe dla gimnazjalistów, pod hasłem Bezpieczny Internet. Celem zajęć było uczulenie na wszystkie niebezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Warsztaty zakończyliśmy prezentacją stron: www.hajnowka.pl i www.biblioteka.hajnowka.pl 

„Hajnówka w czasie drugiej wojny światowej” to temat przewodni spotkania Bractwa Prawosławnego z hajnowianinem, Panem Tadeuszem Sztylerem, który wspominał te wydarzenia z perspektywy kilkunastoletniego chłopca. Pan Tadeusz okazał się być świetnym gawędziarzem, a opowiedziane przez niego historie przybliżyły tamte wydarzenia młodzieży uczestniczącej w spotkaniu.

„Z ortografią na wesoło” (03.02.2015) to warsztaty przygotowane i prowadzone przez Joannę Kisielewicz, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.

Szczególną aktywnością podczas ferii wykazał się Hajnowski Klubu Fantastyki TerraMare.  Ciągle powiększające się grono miłośników fantasy, pod opieką założycielki klubu, Pauliny Młodzianowskiej, młodszego bibliotekarza MBP, czyta, dyskutuje o książkach, dzieli się spostrzeżeniami. Spotkania przebiegają w nieskrępowanej atmosferze, nieraz czyjeś wypowiedzi są przerywane salwami śmiechu. Rozmowom o literaturze fantasy towarzyszą często gry karciane i planszowe. Co więcej, klubowicze z TerraMare przygotowują się do zorganizowania w MBP eliminacji do Mistrzostw Polski w grze Splendor. Spotkania odbywają się systematycznie, zapraszamy do udziału.  

04.02.2015 r. odbyły się lekcje biblioteczne, zorganizowane dla dwóch grup przedszkolnych, pod tytułem „W świecie baśni braci Grimm”. Zajęcia prowadziła Joanna Kisielewicz, która próbowała przedstawić i przybliżyć dzieło życia Wilhelma i Jacoba Grimmów, a pomocna przy tym okazała się prezentacja multimedialna. Ciekawym elementem zajęć były rozmowy o ulubionych baśniach i bohaterach literackich braci Grimm.  Wszystkim dzieciom uczestniczącym w lekcji bibliotecznej rozdaliśmy naklejki i ulotki zachęcające do czytania książek i korzystania z Biblioteki.

Wieczór poetycki „Najpiękniejsze wiersze o miłości” (04.02.2015) był uroczystością adresowaną do różnych grup wiekowych. Wiersze hajnowian i klasykę polskiej poezji miłosnej czytali uczestnicy spotkania. Dodatkowo, podczas uroczystości ogłoszono konkurs poetycki na „Najpiękniejsze wiersze o miłości”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego. Konkurs patronatem objął Burmistrz miasta – Pan Jerzy Sirak. Więcej  informacji o konkursie na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Tajemnica wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki” (06.02.2015) to warsztaty przygotowane i przeprowadzone przez dr Hannę Schmidt z BPN. Prelegentka zainteresowała wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. Spotkanie rozpoczęła przedstawieniem ogólnych wiadomości o Puszczy Białowieskiej i informacji o drapieżnych ssakach ją zamieszkujących. Zamysłem dr Schmidt było złamanie krzywdzącego stereotypu dotyczącego dużych drapieżników. W tym celu posłużyła się dobrze znaną historią Czerwonego Kapturka i jednak nie aż tak złego wilka, bo jak się okazuje, nigdy nie odnotowano przypadku ataku wilka na człowieka. Wielką atrakcją były konkursy i zabawa z maskami rysia i wilka, aktywizujące dzieci biorące udział w warsztatach.

07.02.2015 r. odbył się Maraton filmowy z Doctorem Who. Wielbiciele Doctora Who obejrzeli kilka odcinków serialu. Moderatorem spotkania i towarzyszącej mu dyskusji była Paulina Młodzianowska. Maraton filmowy to zupełnie nowa forma przekazu, której celem jest ukazanie biblioteki jako atrakcyjnego miejsca spędzania wolnego czasu przez młodzieży. Udział w dyskusji rówieśniczej, ambitnej i umiejętnie prowadzonej przez Paulinę Młodzianowską, był dla wielu nowym doświadczeniem.  

Przez cały okres ferii najmłodsi hajnowianie mieli możliwość bezpiecznego i ciekawego sposobu spędzenia czasu. Dzieci przychodziły do biblioteki grupkami lub pojedynczo, pod opieką rodziców lub dziadków, w różnych godzinach, bowiem zajęcia trwały od samego rana do zamknięcia biblioteki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, stażystom oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy aktywnie włączyli się do organizacji i prowadzenia zajęć.

Wystawy eksponowane w bibliotece podczas ferii zimowych:

"  „Mój ulubiony bohater. W świecie baśni braci Grimm”. Pokonkursowa wystawa prac plastycznych przedszkolaków cieszyła się zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

§  Pokonkursowa wystawa prac plastycznych „Tajemnica wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki” towarzyszyła warsztatom Hanny Schmidt.

§  „Pierwsza Wojna Światowa w Hajnówce”. Ekspozycja dokumentów i fotografii ze zbiorów Kolekcji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.

§  Wystawy książek przygotowane przez bibliotekarzy korespondujące z aktualnymi tematami zajęć dla dzieci.

Alla Gryc, fot. Marta Kowalska, Ewa Kulik, Paulina Młodzianowska

 

Data ostatniej zmiany: 2015-03-23 21:37:28

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook