Wernisaż
W Małej Galerii MBP eksponowana jest wystawa malarstwa Wiktora Kabaca, zatytułowana „Dwa krajobrazy”. Na najnowszą ekspozycję malarza składa się dziewięć prac wykonanych techniką mieszaną. Część z nich jest hajnowianom już znana, bowiem były prezentowane, w 2011 roku, podczas wernisażu „Islandia wyspa ognia i wody”. Niemniej, poprzednie obrazy stanowią doskonałe uzupełnienie najnowszych prac Wiktora Kabaca, otwierając nową płaszczyznę interpretacji. Tytułowe krajobrazy są zestawieniem egzotyki surowej Islandii i przepychu Puszczy Białowieskiej. Właśnie te chłodne malarskie impresje przywiezione z wypraw na Islandię stanowią przeciwwagę dla dobrze znanej i często podejmowanej przez Pana Wiktora tematyki dotyczącej przede wszystkim Puszczy Białowieskiej.
Wzruszyły opowiadania i anegdoty Wiktora Kabaca o poszczególnych obrazach, miejscach i wydarzeniach z nimi związanych. Szczególnie wiele uwagi poświęcił Pan Wiktor opowieściom o swoich wyprawach na „niegościnną” człowiekowi Islandię, krainę nie tylko ognia i wody, ale przede wszystkim wszechobecnego, jałowego pyłu. Zrelacjonowane z humorem ekspedycje zaowocowały pracami, charakteryzującymi się niezwykle chłodną i niepokoją kolorystyką, które są odwzorowaniem surowego krajobrazu wyspy. Te srogie widoki jednak przyciągają wzrok i poruszają wyobraźnię.
Z kolei prace inspirowane Puszczą Białowieską tworzą niebanalną feerię barw silnie kontrastującą ze stonowanymi krajobrazami islandzkimi. Malarz omawiał ich tematykę porównując Puszczę do niedającej się dogłębnie poznać kochanki, która jednak uchyla raz po raz rąbka nieprzebranej tajemnicy, za każdym razem zaskakując bogactwem odcieni, nawet obnażonych przez zimę i oświetlanych bladym zimowym słońcem drzew.
Atrakcją wernisażu był pokaz filmu dokumentalnego „Dzwonnik”, w reżyserii Pana Romana Wasiluka. Fabuła dokumentu koncentruje się wokół sztuki grania cerkiewnymi dzwonami, natomiast przewodnikiem po tym niezwykłym i nieznanym świecie jest hajnowski dzwonnik, Marcin Ochrymiuk, który zajmuje się dzwonieniem już ponad dekadę. Goście mieli okazję poznać historię cerkiewnych dzwonów, dowiedzieli się o systemach dzwonienia, szkołach, istniejących obecnie jedynie w Rosji i na Białorusi, kształcących specjalistów w tej dziedzinie oraz o odbywających się, między innymi w Supraślu, konkursach dzwonienia. Zaskakujący okazał się fakt, że pośród uczestników przeglądów, konkursów i koncertów cerkiewnych dzwonów, stosunkowo dużą grupę stanowią kobiety.
Pan Roman Wasiluk, w przeszłości związany z białostockim oddziałem TVP, obecnie właściciel „East Film”, firmy zajmującej się produkcją filmów. Młody reżyser ma na swoim koncie naprawdę imponującą liczbę dzieł oraz nagród i wyróżnień. W swoich dokumentach skupia się przede wszystkim na tematyce regionalnej, starając się przybliżyć, utrwalić i promować niezwykłość naszego regionu. Cieszy nas fakt, że z wielkim zaangażowaniem realizuje filmy o naszym mieście i najbliższych okolicach. Najnowszy projekt Pana Wasiluka to film dokumentalny poświęcony Panu Wiktorowi, jego życiu i twórczości. Przy okazji spotkania dowiedzieliśmy się o planowanej, jubileuszowej wystawie prac, podsumowującej całokształt twórczości Pana Kabaca.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Małej Galerii MBP, która jest czynna w godzinach otwarcia biblioteki.
Tekst i fot. Paulina Młodzianowska