Jak zachęcić młodzież do czytania?
XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do tego, by skierować swoje kroki do biblioteki, tym bardziej, że tegorocznym obchodom przyświeca hasło „Wybieram bibliotekę”. Tak też zrobili czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 2, którzy wraz w wychowawczynią Panią Małgorzatą Kozak, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.
Intencją każdego spotkania z dziećmi i młodzieżą jest ukazanie biblioteki jako przyjaznego miejsca; jest to pierwszy, ale jakże ważny krok w procesie rozwijania zainteresowań czytelniczych, które w późniejszym czasie zaowocują nawykiem czytania książek. Ten długotrwały proces najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, tym bardziej, że w wieku szkolnym trudno jest zachęcić dzieci i młodzież do rozpoczęcia przygody z biblioteką i książką. Wizyta czwartoklasistów miała być przyczynkiem do tego, by sprawdzić jak funkcjonuje biblioteka w ich świadomości, jak jest przez nich postrzegana, a przede wszystkim, prowadząca spotkanie pani bibliotekarka miała rozbudzić w nastolatkach ciekawość czytelniczą. Pomocna jak zwykle okazała się być książka, gdyż oferta, którą przygotowujemy naszym czytelnikom zazwyczaj spełnia ich wymagania. Przepiękne i bogato ilustrowane wydawnictwa popularno-naukowe kuszą czytelników w każdym wieku. Te dedykowane nastolatkom i młodzieży wychodzą naprzeciw ich problemom i zainteresowaniom, dlatego uczniowie z zaciekawieniem oglądali przygotowane specjalnie na tę okazję poradniki i inne książki popularno-naukowe. Beletrystyka dziecięca i młodzieżowa to dziś szeroki wachlarz autorów i gatunków literackich, od powieści społeczno-obyczajowych, psychologicznych, poprzez fantasy, aż do detektywistycznych. Nasza biblioteka stara się nadążać za prężnie rozwijającym się rynkiem wydawniczym, dlatego zakup nowości to ważny punkt naszej codziennej pracy. Zbiory Oddziału dla Dzieci i Młodzieży to także audiobooki, ciekawa alternatywa dla miłośników nowinek technicznych. Bogata oferta książek do słuchania to nie tylko lektury szkolne, ale też powieści dziecięce i młodzieżowe. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć i „przetestować” elektroniczne czytniki książek, będące atrakcyjną propozycją dla bibliofili. W jednym urządzeniu można zapisać i przechować dziesiątki tytułów książek, co na pewno jest wygodnym rozwiązaniem dla miłośników czytania, szczególnie w okresie wakacyjnym. Młodzież z zaciekawieniem testowała czytniki, które niebawem będą też dostępne dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.
Miłym akcentem kończącym lekcję biblioteczną było losowanie nagród, przygotowanych przez bibliotekę dla uczniów klasy IV a. Sześciu szczęśliwych czwartoklasistów stało się właścicielami nowości książkowych, a wszyscy pozostali otrzymali pamiątkowe zakładki, które na pewno będą im przypominać mile spędzony czas w naszej bibliotece.
Joanna Kisielewicz