„Puszczańskie Rarytasy” na zdjęciach Dariusza Karasińskiego

Data: 2015-07-15
„Puszczańskie rarytasy” to tytuł wystawy eksponowanej w witrynach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego zorganizowanej w ramach współpracy Biblioteki z Białowieskim Parkiem Narodowym.

Fotografie przedstawiają prawdziwe rarytasy, gatunki grzybów związanych z martwym drewnem reliktami starego, pierwotnego lasu. Warto obejrzeć wystawę, zobaczyć i poznać te niezwykle grzyby i poznać część tego niezwykłego puszczańskiego bogactwa Są to bezcenne skarby naszej przyrody. 

W Polsce tych grzybów nie można nigdzie spotkać. Występują tylko Białowieskim Parku Narodowym, a niektóre z nich, tutaj także należą do bardzo rzadkich. W Europie, o ile występują poza Puszczą Białowieską, znane są współcześnie z rozproszonych, pojedynczych stanowisk.

Czarnoporek brązowiejący, czyreniak ciemnordzawy, drewniak wiązolubny, drobnołuszczak kołnierzykowy, jamkóweczka blaszkowoząbkowa, miękkoporek najmniejszy, porotrzęsak wielkopory, sprzążkownica jedwabista, trzęsak pomarańczowy, woskobłonka guzkowata, złotoporek puszczański to m.in. pokazane na wystawie grzyby Puszczy Białowieskiej.

Zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy o grzybach zapraszamy do lektury atlasów i przewodników o grzybach, w dużym wyborze dostępnych w naszej Bibliotece.  

Wystawę grzybów oglądać będzie można do 15 lipca 2015 roku.

Alla Gryc

Data ostatniej zmiany: 2015-06-26 20:50:51

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook