Wakacje w Bibliotece 2015

Data: 2015-07-10

W dniach 7-9 lipca 2015 roku odbyły się pierwsze zajęcia wakacyjne. Były to warsztaty literacko- plastyczne „Park Jurajski”.  Przygotowano bogaty program, którego celem było zainteresowanie książkami i biblioteką. Warsztatom towarzyszyła  wystawka książek poświęcona dinozaurom.

7 lipca 2015 roku powitano dzieci zagadką, co wprowadziło je w zabawowy nastrój. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną, której celem było ukazanie niezwykłego świata dinozaurów. Przeczytana historyjka pt.: „Przyjście na świat” dodatkowo zainteresowała i poszerzyła wiedzę uczestników.  Dzieci chętnie odpowiadały na  pytania. Zabawa ruchowa „Poranek dinozaurów”, polegająca na naśladowaniu sposobu poruszania się wybranego przez siebie dinozaura wywołała lawinę śmiechu. Zainteresowaniem cieszyły się gry Memo, kolorowanki i łamigłówki. Bajka „Denver – ostatni dinozaur” była zdaniem dzieci świetna, ale za krótka .

Kolejny dzień zajęć rozpoczęto wierszami o dinozaurach. Integracyjna zabawa ruchowa „Człowiek do człowieka” rozbawiła wszystkich. Do skupienia przywołały czytane książki „Polowanie podczas burzy”, „Kosmiczna podróż dinozaura”. Niełatwym zadaniem było odgadnięcie nazw dinozaurów i wskazanie odpowiedniej figurki. Wszyscy polubili układanie Dino-puzzli. Efektem warsztatów jest nabyta wiedza dzieci i wspólnie stworzona piękna makieta pradawnego świata z ulepionymi wcześniej dinozaurami z plasteliny. Kolejna bajka „Dinopociąg” okazała się dla dzieci za krótka.

Zajęcia kończące cykl „Park Jurajski” zmusiły dzieci do użycia wyobraźni, bowiem wymyślano historię o małym dinozaurze Tymku: Mały dinozaur Tymek  wyszedł pewnego dnia z jaskini i… Każde z dzieci musiało dopowiedzieć kolejne zdanie. Bingo oraz gra planszowa cieszyły się zainteresowaniem. Uważnie wysłuchano przeczytanej bajki, która wywołała dyskusję o książce. Dzieci odpowiadały na pytania, które wcale nie były łatwe. Z zapałem wykonano dinozaury z papierowych talerzyków. Tu dopiero było widać fantazję i kreatywność dzieci. Swoją wiedzę wykazały rozwiązując niełatwe łamigłówki. Bajka  „Denver- ostatni dinozaur” była ostatnim punktem warsztatów „Park Jurajski”.

Cieszymy się, że zajęcia podobały się naszym uczestnikom a my miałyśmy przyjemność prowadzić warsztaty z tak fantastycznymi dziećmi, które lubią czytać książki i spędzić wakacje w bibliotece. Prace dzieci są eksponowane w Wakacyjnej Galerii Małych Artystów. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Kolejne zajęcia odbędą się w dniach 14-16 lipca 2015 r. Temat: ZRÓB TO SAM.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !

Aneta Aleksiejuk i Kamila Plewa.

Fot. Aneta Aleksiejuk, Alicja Moroz, Kamila Plewa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce w ramach porozumienia z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku w imieniu którego działa dr  Anna Wasiluk Dyrektor Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Hajnówce realizuje praktyki w ramach projektu „OdNowa – kompleksowe wsparcie pracowników oświaty”.

Praktyki odbywają w bibliotece Panie Aneta Aleksiejuk i Kamila Plewa, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie. Cieszymy się, że ich przygotowanie i doświadczenie pedagogiczne możemy wykorzystać w trakcie zajęć edukacyjnych w ramach organizacji czasu wolnego „Wakacje w bibliotece”.

Link do programu zajęć http://biblioteka.hajnowka.pl/event/320

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!!!