Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian
Wspólna pasja jednoczy w działaniu, tym bardziej, kiedy pomostem łączącym ludzi jest historia. Po raz kolejny hajnowianie udowodnili, że przeszłość to ogromna, niezgłębiona skarbnica wiedzy i tradycji, a duma płynąca z faktu przynależności do jakże znanych i ważnych w historii naszej miejscowości rodów, to doskonała motywacja do podejmowania ciekawych działań. Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, bo pod taką nazwą funkcjonują od niedawna, to w większości mieszkańcy jednej z najstarszych hajnowskich ulic – Lipowej. Kowszyłowie, Wołczykowie, Melcerowie, Bujnowscy, Sawiccy i Kicelowie nieprzypadkowo zasilają szeregi stowarzyszenia, wszak są antenatami pierwszych mieszkańców nie tylko ulicy Lipowej, ale i Hajnówki. Już w 1795 r. w Inwentarzu Leśnictwa Królewskiego pojawiają się nazwiska strażników Puszczy: Jana Kowszyło, Omelana Kowszyło, Gryki, Wołczyka i Melcera.
28.08. 2015 r. w Czytelni dla Dorosłych odbyło się zebranie zrzeszonych, wybrali oni bibliotekę jako miejsce swojego kolejnego spotkania, gdyż jak wiadomo, posiada ona w swoich zbiorach niezwykle bogatą Kolekcję Regionalną. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego powitała obecnych na spotkaniu członków stowarzyszenia, któremu przewodniczy Pani Mirosława Piwowarczyk. Pani Alla Gryc, od lat zaangażowana w działania popularyzujące historię Hajnówki i Puszczy Białowieskiej, pogratulowała mieszkańcom Lipowej pomysłu i zapału. Z niekłamanym wzruszeniem przywitała też osoby młode, które również przybyły na spotkanie. Prezentacja multimedialna o historii naszej miejscowości, wzbogacona o nowe mapy i dokumenty, przybliżyła zebranym najważniejsze fakty z historii Hajnówki i Puszczy Białowieskiej. Wypowiedź i prezentację multimedialną uzupełniał bogaty wybór literatury o historii naszego miasta i regionu, a także przygotowane na te okazje teczki z unikalnymi informacjami pochodzącymi z zasobów Encyklopedii Puszczy Białowieskiej, między innymi „Handlowcy i usługodawcy międzywojennej Hajnówki” w opracowaniu Piotra Bajki. Materiały te okazały się być nie lada gratką dla pasjonatów. Wiele wspomnień wywołał album wydany przez bibliotekę w 2007 r. „Hajnówka w starej fotografii”, który również podarowano obecnym na zebraniu. Kończąc spotkanie, Pani Mirosława Piwowarczyk, w imieniu zrzeszonych podziękowała za pasjonującą wędrówkę po historii naszego miasta, opowiedziała też o najbliższych planach stowarzyszenia.
Nowa inicjatywa mieszkańców ulicy Lipowej to zdecydowanie idea godna podziwu i poparcia. Historia łącząca tych ludzi, pamięć o przodkach i potrzeba jej pielęgnowania, miejmy nadzieję, niebawem przełożą się na wiele ciekawych przedsięwzięć. Wypada wspomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego będzie nie tylko siedzibą, ale także partnerem wspierającym działania Stowarzyszenia Potomków Pierwszych Hajnowian.
Joanna Kisielewicz
fot. Joanna Kisielewicz