Dyskusyjny Klub Książki poleca...
Książka „Wiadomość” Tove Janssonbyła tematem rozmów marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
Fińską pisarkę, znaną przede wszystkim jako autorkę i ilustratorkę serii o Muminkach, klubowicze mogli poznać z całkiem innej strony. Omawiany wybór opowiadań ukazał ją w dużo szerszej perspektywie. I choć na koncie miała już kilka zbiorów nowel, to hajnowscy klubowicze pierwszy raz mieli kontakt z twórczością Jansson skierowaną do dorosłych.
Książka „Wiadomość” składa się z trzydziestu jeden opowiadań i powstawała w bardzo ciekawy sposób. Autorka wcześniej sama zdecydowała, które opowiadania mają się znaleźć w jej ostatniej książce i dopisała do tego 8 nowych nowel. Nie tylko sposób skompletowania opowiadań, ale także nadany im zbiorczy tytuł kazał zastanowić się klubowiczom, jaką wiadomość chciała zostawić czytelnikom Tove Jansson.
Na stronach „Wiadomości” powracającym motywem są postaci rysowników i malarzy. Opowiadanie „Wilk” przedstawia dochodzenie do aktu twórczego, w„Rysowniku” i „Czarno-białe” autorka ukazuje niszczycielską siłę sztuki, zatracanie się w niej, przekraczanie cienkiej granicy między rzeczywistością a wyobraźnią. Innym, wielokrotnie przeplatającym w jej zbiorze tematem, jest podróż („Mały letnik”, „Wielka podróż”, „Podróż z małym bagażem”). Forma epistolarna stanowi klamrę zbioru, znajdziemy ją w „Listy do Konikovej”, „Listy do Klary”, „Listy” i kończącym zbiór „Wiadomość”.
W zbiorze można znaleźć wiele nowel o charakterze autobiograficznym. W pierwszym utworze, („Moi kochani wujkowie”), poznajemy portret jej rodziny, następnie z nastoletnią Jansson udajemy się w samotną podróż łodzią („Łódka i ja”), poznajemy jej relację z przyjaciółmi („Listy do Konikovej”). W kończącej cykl noweli „Wiadomość” odnajdziemy domowe zapiski prowadzone z życiową partnerką, notki zawodowe, listy od fanów.
Zdaniem hajnowian tworząc ten wybór opowiadań Tove Jansson próbowała odkryć przed czytelnikami prawdę o sobie. Sztuka, estetyka, piękno przeplata się w każdym jej opowiadaniu. W niektórych momentach wydawać by się mogło, że wprost maluje piórem. Być może chciała pokazać, że pisarstwo było dla niej zajęciem drugorzędnym, a przede wszystkim była ilustratorką i rysowniczką.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 20 kwietnia o godz. 17.00 w Czytelni dla Dorosłych, a jego tematem będzie powieść Arturo Pérez-Reverta’a „Cierpliwy snajper”.
Barbara Frankowska