Gabriel Maciejewski „Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie"
24 maja 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się spotkanie i promocja książki Gabriela Maciejewskiego „Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie”.
Gabriel Maciejewski jest publicystą, blogerem, autorem ponad 150 opublikowanych w sieci artykułów, wywiadów i felietonów. Jest także autorem 6 książek m.in.: „Atrapia”, „Nigdy nie oszczędzaj na jasnowidzu”. Napisał znakomitą wspomnieniową książkę „Dzieci Peerelu”, która jest sumą pokoleniowych doświadczeń dzisiejszych czterdziestolatków. Znany z dynamicznej i kontrowersyjnej publicystyki politycznej.
Bohater wieczoru rozpoczął swoją opowieść od analizy polskiego rynku wydawniczego, który według niego jest szczególnie nieprzyjazny, czy wręcz zamknięty dla niezależnych autorów. Stąd też twórcy nie mający możliwości wydawania i rozpowszechniania swoich książek w tradycyjny sposób, zmuszeni są do publikacji w Internecie lub/i zakładania własnych, niezależnych wydawnictw i dystrybucję książek poza istniejącym systemem.
W trzech tomach „Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie” autor poddaje głębokiej weryfikacji utarte poglądy na historię. W czasie wieczoru w hajnowskiej Bibliotece Gabriel Maciejewski dał się poznać nie tylko jako znakomity publicysta, ale także jako porywający mówca, erudyta, znawca historii i doskonały jej popularyzator. Słuchacze w napięciu śledzili losy Iwana Groźnego i jego związki z angielską Kampanią Moskiewską, poznali wpływ rodziny Fuggerów na dzieje Węgier, czy dowiedzieli się o początkach górnictwa węglowego w Europie.
W dalszej części wieczoru Gabriel Maciejewski czytał fragmenty z książki „Dzieci Peerelu”. Te pisane z myślą o radiu opowieści są prozą najwyższej próby i stawiają ich autora w rzędzie najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich.
Chociaż wieczór z Gabrielem Maciejewskim w hajnowskiej Bibliotece trwał niemal trzy godziny, nikt z uczestniczących w nim - także nasz gość - nie czuł znużenia i gdyby nie późna pora (20.30), zapewne spotkanie trwałoby znacznie dłużej.
Wszystkich zainteresowanych informujemy, iż Biblioteka ma w swoich zbiorach książki Gabriela Maciejewskiego. Zapraszamy do ich lektury.
Urszula Patyk Fot. Adam Myrcha