Tydzień Bibliotek
XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek „Biblioteka Inspiruje”
Tegorocznym XIII Ogólnopolskim obchodom Tygodnia Bibliotek przyświecało hasło „Biblioteka inspiruje”. Solidnej dawki inspiracji staraliśmy się dostarczyć naszym czytelnikom w te majowe święto bibliotekarzy, o czym przekonały się osoby korzystające z naszej oferty w tym roku.
5 maja 2016
Inaugurację Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Katarzyną Enerlich. Pochodząca z serca Mazur pisarka i dziennikarka, którą pokochały czytelniczki m. in. za cykl „Prowincja”, bardzo interesująco opowiadała o swoim życiu, którego odzwierciedleniem jest wspomniany cykl. Wiecej inforacji o wydarzeniu >>>.
8 maja 2016
Pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek poświęciliśmy prezentacji sylwetki patrona biblioteki dr. Tadeusza Rakowieckiego dla młodzieży Zespołu Szkół Nr 3. Eksponowanej w szkole, jubileuszowej wystawie ilustrującej życie i działalność patrona, towarzyszył blok lekcji bibliotecznych. Przedstawialiśmy sylwetkę dr Tadeusza Rakowieckiego w formie prezentacji multimedialnej, informowaliśmy o działaniach biblioteki zapraszając uczniów do korzystania z naszych usług i zbiorów.
6 maja 2016
„Dwie Dorotki” to nowa propozycja zajęć literacko-plastycznych skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Oparte na baśni Janiny Porazińskiej zajęcia, które przeprowadziliśmy z pięciolatkami z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce, spotkały się z ciepłym przyjęciem przedszkolaków i nauczycieli. Połączenie zabawy z nauką, to jak zwykle najlepsza metoda sprawdzająca się w pracy z dziećmi, a „Dwie Dorotki” zainspirowały najmłodszych do pracy nad sobą i swoim charakterem.
9 maja 2016
Wizyty w przedszkolu to stały element w naszej codziennej pracy, stąd nie mogłyśmy pominąć tego punktu w Tygodniu Bibliotek. „Pani Książka i jej tarapaty” to zajęcia, które przeprowadziłyśmy w grupie trzylatków, również z Przedszkola Nr 5, które od lat z nami intensywnie współpracuje. Dzieci dowiedziały się, jak należy obchodzić się z książką, tak, by na długo zachowała estetyczny wygląd, i co czują książki zniszczone, których dzieci nie chcą już czytać. Oczywiście, w tym świątecznym tygodniu nagrodziłyśmy przedszkolaki naklejkami i bibliotecznymi „smyczami”.
10 maja 2016
W tym dniu bibliotekarki zaproszone zostały do udziału w komisji konkursowej w Przedszkolu Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi. „Mieszkańcy lasów w literaturze dziecięcej” to wewnątrzprzedszkolny przegląd recytatorski, zorganizowany w celu promocji poezji dziecięcej, dlatego czułyśmy się wyróżnione mogąc uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wiecej inforacji o wydarzeniu >>>.
Spotkanie z uczniami klasy II Szkoły Podstawowej Nr 5, którzy również w tym świątecznym tygodniu odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży, było okazją do zaprezentowania bibliotecznych zbiorów i zachęcenia dzieci do korzystania z naszej oferty.
Wzorem ubiegłego roku kontynuowaliśmy akcję promocji czytelnictwa na oddziałach szpitalnych SP ZOZ w Hajnówce. „Kufer Książek – czy tu, czy tam - czytaj” to przedsięwzięcie, dzięki któremu książki podarowane przez czytelników i wydawców trafiają do rąk pacjentów przebywających na szpitalnych oddziałach. I ta biblioteczna inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Tym razem „Kufry Książek” trafiły na Oddziały: Zakaźny, Płucny, Rehabilitacyjny, a także po raz pierwszy na Oddział Dziecięcy hajnowskiego szpitala.
11 maja 2016
Zajęcia z cyklu „Poranki z historią”, w których uczestniczyli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Nr 5 w Hajnówce to edukacyjno-regionalny akcent naszego zawodowego święta. „Poznajemy legendy o Hajnówce” to propozycja zajęć w trakcie których najmłodsi hajnowianie poznają wiedzę historyczną na temat genezy powstania naszej miejscowości. Stąd pomysł, by po raz kolejny sięgnąć do legendy o powstaniu Hajnówki, a przy okazji, powrócić do prac uczniów szkół podstawowych, którzy w roku 2011, w ramach obchodów 60-lecia nadania praw miejskich, brali udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę na „Najpiękniejszą legendę o Hajnówce”.
Tego dnia odwiedziły nas również dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Leśna Kraina”. Zwiedziły one wszystkie działy biblioteki, poznały zasady korzystania z bibliotecznych zbiorów, których bogata oferta znajduje się m. in. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Naklejki i kolorowe smycze wręczone przedszkolakom były miłym akcentem w tym szczególnym tygodniu.
„Kiermasz książek” na stałe wpisał się w obchody Tygodnia Bibliotek, dlatego i w tym roku stanowisko z darami wydawców i czytelników, jak też książkami wycofanymi ze zbiorów, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przechodniów. Niecodzienna okazja do zakupu książki za symboliczną kwotę przyciągnęła przed bibliotekę wielu pasjonatów literatury.
12 maja 2016
Tradycją stało się już, że w Tygodniu Bibliotek gościmy w naszej bibliotece aktorów białostockiego teatru CoNieco, którzy w tym roku przedstawili hajnowskim pierwszoklasistom ze Szkoły Podstawowej Nr 6 sztukę „Psotna Anka Jagodzianka”. Jak zwykle, przedstawienie wzbudziło w naszej widowni ogrom pozytywnych emocji. Publiczność była angażowana do udziału w przedstawieniu, którego przesłanie brzmi, że spryt i odwaga pomagają rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy.
Również tego dnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego zorganizowaliśmy konferencję bibliotekarzy ph. „Biblioteka inspiruje”. Była to doskonała okazja by dowiedzieć się czegoś więcej na temat działań podejmowanych przez inne placówki, podzielić się spostrzeżeniami i doświadczeniami z prowadzonych inicjatyw. Gościliśmy między innymi bibliotekarzy z Mielnika, Narewki, Narwi, Białowieży, Czeremchy, a opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, której delegat również przygotował wystąpienie na temat „Grywalizacji w bibliotece”.
13 maja 2016
Obchody Tygodnia Bibliotek zwieńczyliśmy spotkaniem z reżyserką, scenarzystką, montażystką, autorką komentarzy filmowych – Panią Bożeną Walencik. Pani Bożena opowiedziała publiczności obecnej na spotkaniu o swojej drodze zawodowej, która prowadziła z niewielkiego mazowieckiego miasteczka Mordy koło Siedlec, gdzie planowała podjąć się pracy instruktora fotografii w tamtejszym domu kultury, a w efekcie, zaprowadziła ją do Puszczy Białowieskiej i do grona najbardziej znanych twórców filmów przyrodniczych na świecie. Więcej informacji o spotkaniu >>>.
Tego dnia miało również miejsce uroczyste zakończenie cyklu szkoleń komputerowych „Mistrzowie kodowania” zorganizowanych dla hajnowian 50+. Koordynatorka projektu, Pani Anna Bowtruczuk, która przez ostatnie tygodnie wprowadzała swoich słuchaczy w tajniki kodowania w języku Scratch, zaprezentowała efekty szkoleń w postaci gry komputerowej o naszej bibliotece.
Lekcja biblioteczna „Poznajemy bibliotekę i jej zbiory” to kończąca oficjalne obchody Tygodnia Bibliotek propozycja zajęć z dziećmi. Tym razem sześciolatki z Przedszkola Nr 5 poznały pracę bibliotecznych działów „od kuchni”, obejrzały najciekawsze, największe i najmniejsze książki z naszych zbiorów.
Ponadto, przez cały maj trwa „Amnestia dla dłużników”, przetrzymane książki można zwrócić bez ponoszenia kar. Wszystkim studentom, uczniom i osobom piszącym prace i publikacje naukowe oferujemy bezpłatną pomoc w przygotowaniu zestawień bibliograficznych. Zachęcamy również do zwiedzania pokonkursowej wystawy „Podlasie w obiektywie”, eksponowanej w Małej Galerii MBP do końca maja. Z kolei w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przygotowano wystawkę pocztówek i pamiątkowych laurek, podarowanych bibliotekarkom przez przedszkolaki i uczniów w podziękowaniu za przeprowadzone zajęcia biblioteczne.
Alla Gryc
Agnieszka Kazberuk
Joanna Kisielewicz