Wykład o prawie w bibliotece
Wielu użytkowników korzysta z zasobów i usług Miejskiej Biblioteki Publicznej w zakresie informacji prawnych. Wielokrotnie korzystają z elektronicznego Systemu Informacji Prawnej, czy też Dziennika Ustaw. Często pojawiają się pytania adresowane do bibliotekarzy: gdzie szukać informacji i jak sprawdzać źródła informacji dostępne w Internecie.
Wychodząc z pomocą mieszkańcom, zgłosiliśmy potrzeby naszych użytkowników do Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Znaleźliśmy się na liście 30 zakwalifikowanych beneficjentów, a w efekcie 20 czerwca w bibliotece odbyło się spotkanie z ekspertem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska - panemKrzysztofem Jakubowskim.
Dowiedzieliśmy się,gdzie szukać informacji o prawie, w jakich sprawach można je wykorzystać i jak sprawdzać w Internecie dostępne źródła, w tym System Analizy Orzeczeń Sądowych, który pomaga szybciej i łatwiej dotrzeć do wyroków. System Analizy Orzeczeń Sądowych gromadzi orzecznictwo sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Izby Odwoławczej i Sądu Najwyższego w jednym miejscu. System umożliwia wyszukiwanie i analizowanie orzeczeń, np.: według przywoływanych ustaw. Jest on też dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Pan Krzysztof Jakubowski mówił że, orzecznictwo daje wiedzę o prawie, która pomaga w wielu sytuacjach życiowych i pokazuje sposób rozumienia prawa. Zawiera opis konkretnych sytuacji, które mogą być przykładami poszukiwanych przez nas rozwiązań. Jeśli chcemy wiedzieć, do czego mamy prawo, szukać argumentów i dyskutować, warto przetestować SAOS.
SAOS przygotowany został przez Uniwersytet Warszawski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego), Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Akces Lab i Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Polecamy link do strony https://www.saos.org.pl
Alla Gryc
Fot. Barbara Frankowska, Małgorzata Gromotowicz