Narodowe Czytanie 2016

Data: 2016-09-03

Za nami piąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, którego ideą jest zwrócenie uwagi na bogactwo i piękno naszej literatury i jej ponadczasowego charakteru. Ponadto, wspólne, głośne czytanie największych arcydzieł to także doskonały pretekst do zacieśniania więzi międzypokoleniowych, bo jak udowodniły wcześniejsze edycje, chętnie czytają dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Akcja w skali krajowej objęta jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, lokalnie poparcia jak co roku udzielił nam Pan Burmistrz Jerzy Sirak. Wzorem lat ubiegłych, organizatorami akcji w naszym mieście są Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego i Hajnowski Dom Kultury.

Tegoroczna odsłona akcji miała wyjątkowy charakter, bowiem wyboru kolejnej lektury z kanonu arcydzieł literatury polskiej, w otwartym głosowaniu dokonali sami obywatele. Wybór padł na „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, co poniekąd stanowi symboliczne dopełnienie trwających w tym roku obchodów Roku Sienkiewiczowskiego.

 „Quo vadis” to  dziewiętnastowieczna powieść historyczna o kilku wątkach: religijnym, miłosnym, społecznym i obyczajowym. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się  w Krakowie w 1896 r., choć początkowo publikowane było w odcinkach na łamach warszawskich, krakowskich i poznańskich gazet. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Natomiast Henryk Sienkiewicz  w 1905 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Z tym wybitnym, ale jakże trudnym w interpretacji dziełem, zmierzyli się hajnowianie, których zaprosiliśmy w tym roku do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Archaiczny momentami język, przetykany łacińskimi zwrotami i sentencjami, nie w1ystraszył jednak przedstawicieli lokalnych szkół, instytucji, urzędów, którzy punktualnie o godzinie 1000 zebrali się na placu przed Urzędem Miasta, by uroczyście otworzyć kolejną edycję Narodowego Czytania. Gości i czytających powitała Dyrektor biblioteki – Pani Alla Gryc, która na wstępie przeczytała list Prezydenta zachęcający do udziału w akcji. Zaznaczyła również, że organizator przygotował wystawę okolicznościową towarzyszącą wydarzeniu, poświęconą oczywiście życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem przechodniów, jak i czytających hajnowian, a przez najbliższy czas można będzie obejrzeć ją w hollu Urzędu Miejskiego w Hajnówce.

Czytanie I rozdziału rozpoczęła reprezentująca Urząd Miasta Inspektor ds. Oświaty, Kultury i Sportu, Pani Jolanta Stefaniuk. Wprowadziła ona publiczność w świat starożytnego Rzymu za panowania Cesarza Nerona, przekazując kolejno głos Wicestaroście Jadwidze Dąbrowskiej i radnemu miejskiemu Jerzemu Charytoniukowi. Dalsza lektura powieści Henryka Sienkiewicza przypadła w udziale reprezentantom hajnowskich szkół, przedszkoli, stowarzyszeń. W tym roku zaangażowaliśmy też do czytania przedstawicieli Policji i Aresztu Śledczego, którzy z przyjemnością włączyli się do akcji. Niewątpliwie występ Pani Małgorzaty Sokołowskiej, delegatki Hajnowskiego Koła Niewidomych i Niedowidzących, wzbudził wiele emocji. Odczytała ona fragment powieści z egzemplarza napisanego alfabetem Braille’a, czym zaimponowała obecnej publiczności. Tradycyjnie już, Pani Natalia Gierasimiuk z Fundacji „Oni To My”, pięknie zinterpretowała fragment „Quo vadis” w języku białoruskim. Nie zabrakło oczywiście młodzieży szkolnej, która mimo wysoko postawionej poprzeczki odważyła się wystąpić przed publicznością. Cieszy nas fakt, że w tym roku swój akces w akcji miał podopieczny Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce – Bartłomiej Koszelewski, któremu nie straszna była ani trema, ani archaiczny styl Sienkiewicza. Na wszystkich uczestników i publiczność zgromadzoną podczas tegorocznego Narodowego Czytania czekała miła niespodzianka: możliwość otrzymania pamiątkowego stempla na przyniesionych egzemplarzach „Quo vadis”. Dodatkowo, czytających portretował malarz Piotr Gagan, a efekty jego zmagań można będzie obejrzeć na wystawie, którą zorganizujemy niebawem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Każdy z czytających otrzymał od organizatorów pamiątkowy dyplom oraz symboliczne upominki. Dzieci i młodzież mogły również wziąć udział w zabawach i quizie nt. życia Henryka Sienkiewicza, najmłodszym przygotowaliśmy kolorowanki inspirowane bohaterami jego książek.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w tegorocznej edycji, współorganizatorom i osobom, które przyczyniły się do powodzenia tego przedsięwzięcia.

Joanna Kisielewicz

Fot. Marzena Niewiadomska

Data ostatniej zmiany: 2016-08-29 13:25:58

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook