Jesień może być ciekawa – zajęcia-literacko artystyczne z zastosowaniem metody WebQuest
WebQuest to nowa metoda pracy z dziećmi w wieku szkolnym, zyskująca coraz większe uznanie i sprawdzająca się na każdym etapie kształcenia. Lekcje biblioteczne to doskonała okazja do zastosowania tej formy pracy, która polega na pozyskiwaniu informacji w oparciu o Internet, a potem ich weryfikacji w źródłach książkowych. Aby motywować młodzież do twórczego wykorzystania informacji, a nie tylko ich wyszukania, postanowiłyśmy nawiązać do tematu poprzez tekst opowiadania Magdaleny Kiełbowicz „Plan B”. Ta zabawna historia jesiennej wyprawy do dziadków była doskonałym punktem wyjścia do postawienia pierwszych pytań i podsunięcia dzieciom wskazówek, gdzie mogą znaleźć na nie odpowiedź. Oczywiście, z odsieczą przyszły słowniki i encyklopedie, w których trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 5 szukali definicji pojęć kalambury i Hunowie. Niektórzy uczniowie sugerowali, że szybszym i łatwiejszym sposobem na sprawdzenie znaczeń jest wyszukiwarka internetowa, co było kolejnym krokiem ich poszukiwań. Zanim jednak zasiedli do komputerów, prowadząca zajęcia bibliotekarka opowiedziała anegdotę o chłopcu, który ściągnął z Internetu tekst zadanego wypracowania. Ów chłopiec, nie znając tekstu lektury, nie mógł zweryfikować poprawności tego wypracowania, w którym o zgrozo znalazło się mnóstwo błędów. Jakież było jego zdziwienie, kiedy nauczycielka wystawiła mu „jedynkę”, podczas gdy on liczył na wysoką ocenę. Z tą świadomością uczniowie sprawdzili terminy w wyszukiwarce, a następnie porównali z definicjami słownikowymi.
Następnym etapem zajęć było wykorzystanie metody do poszukiwania informacji na temat jesieni. Klasę podzielono na cztery zespoły, każdy z nich otrzymał konkretne zagadnienie do opracowania. Jesienne liście, grzyby, warzywa i pogoda były pretekstem do sięgnięcia do zasobów internetowych, które następnie dzieci weryfikowały w oparciu o przygotowane przez bibliotekarki książki. Po sprawdzeniu poprawności informacji, dzieci w zależności od tematu umieszczały na szablonach wybrane płody jesieni, a zespół który opracowywał zagadnienia pogodowe, na mapie Polski oznaczał temperatury i zjawiska atmosferyczne na najbliższe dni w wybranych miejscach naszego kraju. Efektem twórczej pracy i poszukiwań były jesienne kosze pełne sezonowych warzyw i grzybów, szablony drzew ozdobione przepięknymi kolorowymi liśćmi, a także mapki pogodowe opracowane na bazie internetowych serwisów pogodowych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje prace, informacje zaczerpnięte z Internetu konfrontowały z książkami przygotowanymi na zajęcia, drukowały, wycinały lub rysowały jesienne plony, czego dowodem są prace zdobiące dziś galerię Małego Artysty w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
Metoda WebQuest okazała się strzałem w dziesiątkę, oprócz walorów czysto poznawczych i edukacyjnych proponowane formy pracy angażowały uczniów do samodzielnego działania i zachęcały do twórczych poszukiwań. Dzieci nawet przez minutę nie narzekały na nudę, praca zespołowa integrowała uczniów, dla których taka forma aktywizacji często jest czymś nowym. Pracując nad zagadnieniem uczniowie korzystają z nowoczesnych, multimedialnych narzędzi tj. wyszukiwarki i serwisy internetowe, po raz kolejny przekonują się też o wartości tradycyjnej książki, która jest niezastąpionym źródłem informacji na każdym etapie życia i kształcenia. Nauczycieli zainteresowanych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr. T. Rakowieckiego, zachęcamy do korzystania z zajęć opartych na tej metodzie, którą dostosować można do każdego wieku i tematu.
Joanna Kisielewicz
Fot. Joanna Kisielewicz, Małgorzata Gromotowicz