Teatr Różności z „Lekcją” E. Ionesco w Bibliotece

Data: 2012-11-29

29 listopada. Miejska Biblioteka Publiczna gościła Teatr Różności działający przy Liceum Ogólnokształcacym w Hajnówce. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność obejrzeć spektakl teatralny „Lekcja” na podstawie dramatu Eugene Ionesco.

Spektakl został przygotowany pod kierunkiem Marzanny Janik-Lipczyńskiej, nauczycielki języka polskiego, absolwentki Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przed rozpoczęciem przedstawienia Pani Marzanna wprowadziła zgromadzonych w nurt teatru absurdu, którego E. Ionesco był jednym z najważniejszych przedstawicieli. Zwróciła uwagę, że kluczem do interpretacji dramatu jest język, który w „Lekcji” jest instrumentem  przemocy, obnażającym relacje międzyludzkie. Było to doskonałym wprowadzeniem do wydarzeń, które wkrótce obejrzeliśmy.
W spektaklu udział wzięli uczniowie;
Profesor – Marek Siemieniuk-Morawski
Uczennica I – Joanna Daniłowicz
Służąca – Urszula Sikorska
Uczennica II – Kamila Dmitruk
Skrzypce – Cezary Wdowski

Aktorzy i reżyser zostali nagrodzeni zasłużonymi, gromkimi brawami, a w podziękowaniu za spektakl i na pamiątkę spotkania w Bibliotece, otrzymali album „Hajnówka w starej fotografii”. Pani Marzanna Janik-Lipczyńska podziękowała Pani Mieczysławie Bogdanowicz, prezes PSS Społem w Hajnówce, za finansową pomoc, dzięki której aktorzy szkolnego teatru mogli wyjechać do teatru w Warszawie. Do podziękowań dołączyła się Alla Gryc, która podziękowała za rzeczową pomoc udzieloną przez PSS Społem, podczas II Rajdu Rowerowego im. Bolesława Bierwiaczonka.

Organizatorzy  uznali to wydarzenie za doskonałą okazję, żeby Pani Marzannie Janik-Lipczyńskiej wręczyć podziękowanie za dotychczasową współpracę.

Halina Wojskowicz
Fot. Justyna Perestret