Spotkanie z Wiesławem Rozbickiem
i promocja ksiązki "Jak tu pachnie Czeremchą"

Data: 2012-10-16

16 października Miejska Biblioteka Publiczna im dr Tadeusza Rakowieckiego  gościła pisarza Wiesława Rozbickiego, wieloletniego dziennikarza wojskowej prasy, radia i telewizji, byłego redaktora naczelnego wytwórni filmowej „Czołówka”, rzecznika prasowego Ministra Obrony Narodowej.

Wiesław Rozbicki  jest członkiem Związku Literatów Polskich. Opowiadał o historii powstawania swoich kolejnych książek:  „Gdzie tylko orły...”(1976). „Żurawiejka”. (1987, 2000). „Podchorąży zawsze zdąży”( 2003).  „ Anegdoty i ploty o generałach”. (2005). „Mam was wszystkich w…”( 2008). „ Hej tam Podlasiem”. (2009). „Podzwonne w Dolinie Mingów”. (2010). „Ferajna z Placu Przegranych, za kulisami dziennika telewizyjnego TVP 1976-84”. ( 2011).

Spotkanie z prozaikiem było połączone z promocją jego najnowszej książki „Jak tu pachnie Czeremchą” (2012). Wiesław Rozbicki urodził się wprawdzie na Kurpiach,  ale dzieciństwo i młodość spędził na Podlasiu w Czeremsze.  Tu się wychowywał i dorastał.  Tu, w Czeremsze jest jego dom rodzinny, teraz  miejsce sentymentalnych wspomnień; przebywając na emeryturze wolne chwile spędza w Czeremsze.

Autor opowiadał o sobie, wspominał okres nauki w LO nr 9 w Hajnówce i pożegnanie z Czeremchą w 1963 r. kiedy wyjechał na studia do Poznania . W  1966 r. w stopniu podchorążego ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych. Przez 4 lata służył w Desancie Morskim  w Niebieskich Beretach w Słupsku. Kolejne lata pracy zawodowej to służba wojskowa, na emeryturę odszedł w stopniu pułkownika.

Tematykę wojskową podejmował na łamach czasopism krajowych. Publikował  w Żołnierzu Polski Ludowej, Żołnierzu Wolności, Przeglądzie Tygodniowym, Myśli Polskiej. Później pojawiły się książki. Książki wspomnieniowe o tematyce wojskowej, dziennikarskiej i związane z jakże bliskim mu Podlasiem i ta ostatnia o Czeremsze.  Autor przeplata swoje wspomnienia zasłyszanymi opowieściami i wydarzeniami historycznymi. Wspomina dzieciństwo, szkołę podstawową i licealne fascynacje.  Ostatni rozdział Żegnajcie rodzinne strony zamyka wspomnienia autora. Na końcu książka zawiera około 30 fotografii z różnego okresu życia autora.

Książki Wiesława Rozbickiego są dostępne w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Zapraszamy do ich lektury.

Alla Gryc
Fot. Justyna Perestret, Tadeusz Topolski

Data ostatniej zmiany: 2013-07-25 13:18:31

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook