Grupa zuchowa Żuberki na spotkaniu z Panem Tomaszem Samojlikiem

Data: 2016-12-20

Niezwykle miłą niespodziankę otrzymały dzieci z grupy zuchowej Żuberki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce, które tuż przed świętami spotkały się z Panem Tomaszem Samojlikiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego. Autor kultowej już serii przygód Żubra Pompika zdradził dzieciom niezawodny patent na narysowanie postaci swojego bohatera – Pompika. Sekret idealnych proporcji żubrzej sylwetki to, jak wyznał Pan Tomasz, trzy, różnej wielkości kartofelki, które tworzą kolejno tułów, głowę i nos tego sympatycznego bohatera. Jest to solidna podstawa do dorysowywania dalszych części jego ciała, w tym kosmatej czupryny oraz brody, bo Pompik, jak każdy prawdziwy żubr, może się takową pochwalić. Kolejny, równie ważny element to żubrze nogi, narysowane w trójwymiarze, co dzięki sztuczce Pana Tomasza, wcale nie jest takie trudne. Na koniec oczywiście ogonek i małe rogi, które z racji młodego wieku Pompika dopiero zaczynają nabierać rozmiarów. Tak w telegraficznym skrócie Pan Tomasz zdradził swój sposób na naszkicowanie postaci żubra Pompika, a uczniowie biorący udział w zajęciach z zapałem przystąpili do rysowania swoich wersji bohatera jego książek. Wskazówki okazały się być niezwykle cenne, bo powstały bardzo ciekawe podobizny Pompika.
Zastępowa drużyny zuchowej, Pani Joanna Rejent, zapytała Pana Tomasza, czy nie zechciałby, aby imię jego bohatera było odtąd nazwą ich drużyny, na co ten oczywiście się zgodził. I tym sposobem, drużyna zuchowa Żuberki zmieniła nazwę na Pompiki, a najlepsza podobizna narysowana przez dzieci w trakcie spotkania, będzie godłem tego zastępu. Dzieci były zachwycone, korzystając z niecodziennej okazji ustawiły się w długiej kolejce po autograf i wpis autora w swoich prywatnych wydaniach przygód „Żubra Pompika”. Wizyta Pana Tomasza w bibliotece była też doskonałą okazją do zaprezentowania pięknych bombek choinkowych, wykonanych przez dzieci na warsztatach przeprowadzonych przez Panią Martę Chmielińską-Jamróz. Na każdej z bombek umieszczone zostały postacie z książek Pana Samojlika, między innymi Pompik i wilk Ambaras. Bombki ozdobiły naszą biblioteczną choinkę, a autor, poproszony o to, zawiesił symbolicznie jedną z nich na świątecznym drzewku stojącym w hollu biblioteki. W tej miłej, prawie świątecznej atmosferze, dzieci podziękowały Panu Tomaszowi piękną kolędą i brawami.
Dziękujemy Panu Tomaszowi Samojlikowi za to, że zawsze znajdzie czas na spotkania z hajnowskimi dziećmi, a przede wszystkim za wspaniałe książki, które wprowadzają i oswajają najmłodszych ze światem przyrody.

Joanna Kisielewicz
fot. Małgorzata Gromotowicz

 

Data ostatniej zmiany: 2016-12-28 21:39:53

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook