Spotkanie z Jarosławem Chyrą
i promocja skiążki "Jedyna Puszcza Białowieska"

Data: 2012-10-11

11  października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego odbyła się promocja kolejnej książki Jarosława Chyry „ Jedyna Puszcza Białowieska”.

Książka ukazała się w nakładzie 2000 egzemplarzy, każdy egzemplarz jest ręcznie numerowany przez autora. Album pięknie wydany, w pięknej  estetycznej oprawie, zawiera ponad 60 fotografii Puszczy Białowieskiej Jarosława Chyry. Fotografii, które przedstawiają urodę i unikatowość  naszej Puszczy.  Słowo wstępne napisał Andrzej Strumiłło  „...Puszcza Białowieska – matuzalem lasów europejskich – zasługuje na niski ukłon, zanim się zacznie snuć rozważanie nad jej losem. Zasługuje też na dokument fotograficzny jej dzisiejszego stanu, księgę będącą obrazem jej architektury. Jarosław Chyra, autor tego zapisu, skoncentrował uwagę na podstawowym elemencie Puszczy – drzewostanie, nie zanurzając się w bogactwo roślinności dna lasu i mikrofauny. Nawet zwierzęta  bytujące w Puszczy pozostały nienaruszone w swoich ostojach. Wędrujemy przez nieuprzątane od wieków, omszałe łomy drzew zwalonych burzami i wiekiem, obok butwiejących w czarnych topieliskach kłód, wśród kolumnady gonnych, strzelistych pni, przez grady dębowo-grabowe, łęgi jesionowo-olszowe, olsy z olszą i świerkiem, bory i mszary bagienne…”.

Gości spotkania zafascynował nie tylko album „ Jedyna Puszcza Białowieska”. Poznali też Jarosława Chyrę, jako przyrodnika, fotografa, projektanta grafika, redaktora i wydawcę publikacji przyrodniczych, oraz autora felietonów przyrodniczych ogólnopolskich programów telewizyjnych, organizatora białowieskich festiwali Żubrowisko i niezwykle sympatycznego gawędziarza.

Alla Gryc
Foto Justyna Perestret, Tadeusz Topolski
    

Data ostatniej zmiany: 2013-07-25 13:30:06

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook