Wernisaż wystawy "Druga odsłona Bartosza Szpakowicza"

Data: 2017-03-17

17 marca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Bartosza Szpakowicza – białowieskiego artysty samouka. Niespełna dwudziestoośmioletni podopieczny hajnowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, już od ponad dziesięciu lat rozwija i pielęgnuje swój bezsprzeczny talent, który odkryły w nim jeszcze w szkole podstawowej nauczycielki z obecnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce. Jego prace wysyłane na ogólnopolskie i międzynarodowe  konkursy już wtedy zdobywały  nagrody, a Bartosz, mimo wielu problemów i ograniczeń, nadal nie rozstaje się z płótnem i pędzlem.

Tego dnia nie mogło zabraknąć najbliższych – rodziny, przyjaciół, nauczycieli i terapeutów, którzy wspierają Bartosza na jego twórczej drodze. Zaszczytną funkcję komisarza wystawy pełnił malarz Wiktor Kabac, który słowem wstępu rozpoczął wernisaż „Druga odsłona Bartosza Szpakowicza”. Szesnaście prac eksponowanych w Małej Galerii MBP to swoisty cykl będący świadectwem artysty, który maluje po to, by mieć wewnętrzny wykładnik do otaczającego go świata. Jest przy tym widoczny autentyczny rys, który przez lata nabrał dużej wartości. Niepowtarzalny język za pomocą którego Bartosz Szpakowicz komunikuje się ze światem – język jego obrazów,  to bardzo przemyślany, ale zarazem niedopowiedziany symbol, wpleciony  w mocne kolorystycznie tło. Zwarta kompozycja pobudza wyobraźnię odbiorców, którzy dostrzegają nie tylko twarz ludzką i wplecione w nią znaki i elementy. Niektóre z obrazów  utrzymanych  na pograniczu sztuki ludowej łączy wspólny motyw – niedookreślony przez malarza, sugerujący wiele interpretacyjnych możliwości – motyl, kwiat, a może ptak, wypełniający przestrzeń prac, które misternie wzbogaca kolorową nicią. Z tą technika zapoznał się w trakcie nauki w szkole, za sprawą zajęć z Panią Dorotą Frankowską-Sajewicz, która obecna była na wernisażu.

 Po części oficjalnej Dyrektor Alla Gryc zaprosiła gości do Czytelni, gdzie z występem muzycznym zaprezentowała się Julita Kiczkajło, również podopieczna WTZ w Hajnówce. Głos zabrała również Pani Lucyna Wawreszuk, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, nie kryjąc dumy i wzruszenia z powodu sukcesów jej ucznia i wychowanka.

Prace Bartosza Szpakowicza będą eksponowane w bibliotecznej Małej Galerii do 7 maja, część z nich już znalazła nabywców, którzy nie mogli wyjść z zachwytu nad niezwykłą twórczą ekspresją młodego malarza. Zachęcamy do zwiedzania wystawy białowieskiego artysty, którego talent i wyobraźnia nie pozwalają pozostać obojętnym na jego sztukę.

Joanna Kisielewicz

fot. Małgorzata Gromotowicz, Elżbieta Zarembska                              

Data ostatniej zmiany: 2017-03-16 08:19:20

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook